'CHP'ye vakıf yardımı' araştırılıyor

'CHP'ye vakıf yardımı' araştırılıyor.11027
  • Giriş : 11.06.2009 / 14:42:00

Alman Friedrich Ebert Vakfının CHP'ye bağışta bulunduğu iddialarıyla ilgili adli süreç...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Alman Friedrich Ebert Vakfının CHP'ye bağışta bulunduğu iddialarıyla ilgili adli süreçte Dışişlerinin "üstüne düşeni yaptığını ve yapmakta olduğunu" söyleyerek, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckard Cuntz'un "bu konuya ilişkin bakanlığa muhatap bir mektubu basınla paylaşmasının ise diplomatik teamüllere uymadığını" bildirdi.

Özügergin, Dışişleri Bakanlığının basın bilgilendirme toplantısında, Almanya Büyükelçisi Cuntz'un, "Alman Friedrich Ebert Vakfının CHP'ye bağışta bulunduğu iddialarıyla ilgili ortaya atılan belgenin sahte olduğunun Dışişleri Bakanlığı tarafından da açıklanması" yönündeki başvurusuna yanıt verilmemesine ilişkin soruyu cevapladı.

Özügergin, bunun "adli bir süreç" olduğuna dikkati çekerek, "Bakanlığımız bu adli süreç çerçevesinde üstüne düşeni yapmıştır, yapmaktadır ve yapacaktır da" dedi.

Dışişleri Bakanlığının görevinin kimin suçlu, kimin suçsuz olduğunu tayin etmek olmadığını belirten Özügergin, "Görevimiz iki ülkenin adli makamları arasındaki evrak iletişimini düzenli olarak sağlamaktır, hüküm vermek değildir. İçerikle ilgili hüküm vermemiz söz konusu değildir" diye konuştu.

Almanya Büyükelçisi Cuntz'un "Dışişleri Bakanlığına muhatap bir mektubu basınla paylaşmasının ise diplomatik teamüllere uymamakta olduğunu" vurgulayan Sözcü Özügergin şöyle konuştu:

"Konuya ilişkin bir açıklama yapılması talebinin de karşılanması bir az önce ortaya koyduğum ilkeler çerçevesinde uygun değildir. Uygun görülmediği, bunun mümkün olmadığı da kendilerine bildirilmiştir."

Özügergin, TBMM'ye bu konuda bir önerge verildiğini basında gördüğünü ifade ederek, "Bizim görevimiz sadece bu konuyla ilgili değil gelen her önergeye zamanlıca yanıt vermektir, bunu yapacağız" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, dün TBMM Başkanlığına soru önergesi vererek, Büyükelçi Cuntz'un, Friedrich Ebert Vakfına ait olduğu iddia edilen belgenin sahte olduğunu açıkladığını, 30 Nisanda Dışişleri Bakanlığına başvurarak söz konusu belgenin sahte olduğunun bakanlık tarafından açıklanmasını istediğini ifade etmişti. Özyürek, Cuntz'un başvurusuna bugüne kadar niçin yanıt verilmediğini öğrenmek istemişti.

Büyükelçi Cuntz ise hafta başında Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) ile yaptığı sohbet toplantısında, bu konuya ilişkin açıklama yapılmasını isteyen içerikte Dışişleri Bakanlığına 30 Nisanda gönderdikleri notanın birer kopyasını basın mensuplarına dağıtmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*