CIA ajanından; PJAK, Mossad ve K. Irak'a ilişkin itiraflar

  • Giriş : 24.09.2007 / 10:22:00

CIA'da 23 yıl boyunca önemli görevler üstlenen Baer, PJAK, Mossad ve K. Irak'a ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Washington'daki şahinler ekibinin İran'ın istikrarsızlaştırılması için PJAK'ı aktif olarak desteklediğini anlatan Baer, desteğin bölgedeki özel güvenlik şirketleri üzerinden verildiğini söyledi.

Bu durumun terörle mücadele kampanyası yürüten Bush yönetimi açısından ciddi bir çelişki olduğunu ifade eden Baer, "Fakat Washington'daki yeni muhafazakârlar Kürtlerin İran'da gerçekten devrim yapacağına inanıyor." dedi.

Terör örgütü PKK'nın bir uzantısı olan PJAK, İran'da yaşayan Kürtleri ayaklanmaya teşvik ediyor. Son iki yılda saldırılarını artıran örgütün ABD ve İsrail gizli servisleri tarafından desteklendiği ileri sürülüyordu.

CIA'da 23 yıl boyunca önemli görevler üstlenen Baer, Zaman'ın konuya ilişkin sorularını cevaplandırdı. Görevi gereği uzun yıllar Ortadoğu ve Orta Asya'da bulunan Baer, Mart 1995'te Saddam Hüseyin'i devirmek için Irak Ulusal Meclisi Başkanı Ahmed Çelebi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani'nin dahil olduğu CIA tarafından desteklenen bir darbenin de organizatörlüğünü yaptı. Irak'ın kuzeyindeki Zaho ve Selahaddin kentindeki iki CIA istasyonunu yöneten Baer, CIA peşmergeleri olarak bilinen Kürtleri de yanına alarak bölgeden ayrılmıştı.

Mossad da Kuzey Irak'ta çalışıyor

Bu dönemde bölgede etkin şekilde faaliyet gösteren bir diğer gizli servisin MOSSAD olduğunu anlatan Baer, "Bölgede kendisini Amerikalı olarak tanıtan birçok kişi vardı; fakat gerçek Amerikalılar bizdik. Dolayısıyla geriye kalanların büyük bir bölümünün MOSSAD'dan olduğu aşikârdı." diye konuştu.

Kuzey Irak'taki faaliyetlerinin Türk istihbarat birimleri tarafından da yakından izlendiğini söyleyen eski ajan, Türklerin kendisine müdahalede bulunmadığını anlattı. Ankara'daki karar vericilerin ABD'nin Irak meselesine bakışı konusunda ciddi endişeleri olduğunu ifade eden Baer, bu nedenle gerek Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) gerekse diğer istihbarat birimlerinin kendileriyle bilgi paylaşımına gitmediğini savundu.

MİT'in Irak ve İran'da etkili olduğunu düşündüğünü dile getiren eski ajan, "Türkler ABD'nin Irak konusundaki niyetinden her zaman şüphe ettikleri için elde ettikleri bilgileri bizimle paylaşmadı. Fakat benim tahminim Türk gizli servisinin bölgede oldukça iyi olduğu yönünde." değerlendirmesinde bulundu.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious