CIA: El Kaide hala en büyük tehdit

CIA: El Kaide hala en büyük tehdit.13498
  • Giriş : 14.11.2008 / 11:02:00

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı Michael Hayden, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in terör ağının günlük operasyonlarından uzaklaştığını, ancak El Kaide'nin ABD için hala en büyük tehdit olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hayden, Atlantik Konseyinde yaptığı konuşmada, muhtemelen Pakistan'ın kuzey-batı aşiret bölgesinde saklanan Bin Ladin'in bütün enerjisini hayatta kalmak için harcadığını söyleyerek, Bin Ladin'in yakalanmasının hala ABD'nin önceliği olduğunu kaydetti.

CIA Başkanı, Bin Ladin'in ölmesinin ya da yakalanmasının hem El Kaide'nin çekirdek kadrosunun, hem de dünya genelinde El Kaide ile bağlantısı olmayan diğer kökten dinci militanların güven kaybetmesinde önemli etkisi olacağını da vurguladı.

El Kaide'nin faaliyetlerini engelleme konusunda Filipinler, Endonezya, Suudi Arabistan ve Irak'ta başarılı olduklarını düşündüklerini söyleyen Hayden, ancak terör ağının Afrika ve Orta Doğu'da yayıldığını, örgütün Doğu Afrika'da, Mağrib ülkelerinde, Yemen'de ve Pakistan'da faaliyetlerini artırdığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*