CIA El Kaide zanlıları için para ödedi

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, CIA'in yüzlerce El Kaide zanlısını teslim almak için Pakistan'a milyonlarca dolar ödediğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pervez Müşerref'in "In The Line of Fire" adlı otobiyografisinden alıntılar yayınlayan İngiliz The Times gazetesine göre, Pakistan Devlet Başkanı, ABD'ye teslim edilmesi emrini verdiği 369 El Kaide zanlısı için ne kadar ödeme yapıldığını belirtmedi.

Amerikan hükümetinde böyle bir uygulamanın yasak olduğunu yazan Times gazetesinin haberine göre, Amerikan Adalet Bakanlığından bir yetkili, "Bu konuda bir bilgimiz yok. Bu olamaz. Ödül, Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) en çok arananlar listesindekilerin yakalanmasına yardım eden kişilere verilir, yabancı hükümetlere değil" diye konuştu.

Pervez Müşerref'in bu açıklamasının, ABD'nin eski dışişleri bakan yardımcılarından Richard Armitage'ın geçen hafta, 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra Pakistan'ın terörle mücadelede işbirliği yapmaması halinde ABD tarafından bombalanmakla tehdit edildiğini söylediğinin ortaya çıkmasından sonra gelmesine dikkat çekildi. Pakistan Devlet Başkanı, Amerikan tehdidini, "şimdiye dek yapılmış en diplomatik olmayan açıklama" olarak niteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious