CIA İran'la 2005 yılında ilgili gizli program başlatmış

  • Giriş : 10.12.2007 / 08:47:00
  • Güncelleme : 10.12.2007 / 08:52:34

CIA, nükleer programla bağlantılı İranlıları Batı'ya geçmeye teşvik etmek için gizli bir program başlattığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Los Angeles Times gazetesi, Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) 2005 yılında, nükleer programla bağlantılı İranlıları Batı'ya geçmeye teşvik etmek için gizli bir program başlattığını yazdı.

Amerikan gazetesinin internet sitesinde, isimleri belirtilmeyen eski ve yeni istihbarat sorumlularının bu operasyonu bildiği belirtilen haberde, "The Brain Dead" (Beyin Ölümü) adı verilen ve Beyaz Saray tarafından yönetilen programın amacının İran'ın askeri nükleer programının sabote edilmesi olduğu ifade edildi.

Söz konusu inisiyatifin pek az başarı sağladığı ifade edilen dünkü haberde, sadece 6 "beynin" İran'dan koptuğu ve bu kişilerin hiçbirinin İran'ın nükleer programıyla ilgili geçerli bilgiler sağlama noktasında olmadığı kaydedildi.

Bu program çerçevesinde İran'dan kaçan kişilerin isimlerinin açıklanmadığı haberde, bu kişilerin, Türkiye'ye yaptığı bir ziyaret sırasında İran'ın eski Savunma Bakanı Yardımcısı Ali Rıza Asgeri'nin İran'dan koparılmasında CIA'in bir rolü olduğunu düşündüklerini ifade ettiği belirtildi.

CIA'in bu programda hedef alınan kişilere doğrudan yaklaşmadığı vurgulanan haberde, operasyon için İran'ın içinden irtibat sağladığı ve program sayesinde toplanan istihbaratın da "İran'ın 2003'te askeri nükleer faaliyetlerine son verdiği" belirtilen Amerikan istihbarat raporuna büyük ölçüde kaynak sağladığı vurgulandı.

ABD istihbaratının 16 ajansı geçen hafta yayımladıkları raporda, Irak'ta hiçbir zaman doğrulanmayan kitle imha silahlarının varlığına dair geçmişteki başarısızlıklarının ardından, İran'ın nükleer silah programını 2003'te durdurduğu belirtmişti.

Raporda, İran'ın nükleer silah elde etme çabalarını 2003 yılı sonunda durdurduğu, ancak bu ülkenin 2010 ve 2015 arasında nükleer silaha sahip olabilecek duruma gelebileceği iddia edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious