CIA Pakistan'da Bin Ladin'in peşinde

  • Giriş : 06.03.2007 / 00:00:00

CIA, Ladin ve yardımcısı Zevahiri'nin yeri hakkında yeni istihbarat edindiği ve Pakistan'da takviye personel ve teçhizatla harekete geçtiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA), El Kaide örgütü lideri Usame bin Ladin ve yardımcısı Eyman el Zevahiri'nin yeri hakkında yeni istihbarat edindiği ve Pakistan'da takviye personel ve teçhizatla harekete geçtiği bildirildi.

Amerikan ABC News kanalının haberine göre, isminin açıklanmasını istemeyen bir Amerikalı yetkili, Usame bin Ladin'in izini tespit etme çabalarının sonuçsuz kaldığı yolundaki haberlerin doğru olmadığını belirterek, "Oradaki çabalarımızla çok ilgiliyiz" dedi.

CIA'nın operasyonlarına yakın kaynaklar, askeri eğitim almış ajanların Pakistan'ın içine ve Afganistan sınırı yakınındaki bölgeye intikal etme emri aldıklarını belirtirken, kamuoyuna resmi olarak açıklanmamasına karşın, Pakistan'ın CIA timlerinin ülke içinde gizli operasyon yürütmelerine izin verdiği kaydediliyor.

ABC'nin haberine göre, Pakistan hükümetinin kuzey Veziristan bölgesindeki aşiret liderleriyle yaptığı, çok eleştirilen "barış anlaşmasının" ardından askeri birliklerini çekmesinden sonra CIA timlerinin bölgede varlığını artırdıklarını Pakistan makamlarının da bildiği ifade edildi.

Ulusal İstihbarat Direktörü Mike McConnell da, kısa süre önce yaptığı açıklamada, şu an ellerindeki istihbaratın, bin Ladin ve el Zevahiri'yi Pakistan'da bir arada olduğunu gösteren "en iyi bilgi" olduğunu söyledi.

İlk kez üst düzey bir Amerikalı yetkili, bin Ladin'in Pakistan'da saklanmakta olduğunu ilan etmiş oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious