CIA'dan kanlı firar uyarısı

  • Giriş : 10.02.2007 / 00:00:00

CIA'dan MİT'e gizli ihbar: "El Kaide Sakka'yı duruşmaya giderken kaçıracak, savcı ve hâkimleri de öldürecek".

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CIA'dan gelen ihbarı değerlendiren MİT, terör örgütü El Kaide'nin büyük bir saldırıya hazırlandığı konusunda Adalet Bakanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı'nı uyardı. Bakanlık da acil önlem alarmı verdi.

"Kana bulayacaklar"
El Kaide'nin açığa çıkan planı şöyle: Türkiye'de tutuklu olan El Kaide bombalarının koordinatörü Louai Sakka duruşmaya giderken kaçırılacak, Sakka'yı yargılayan mahkeme heyeti ile soruşturmayı yürüten savcıya saldırı düzenlenecek.

"Sakka çok önemli"
Bakanlık Sakka'nın Kandıra Cezaevi'nden duruşmaya götürüleceği 15 Şubat için özel önlem istedi. Bir yetkili "El Kaide'nin Sakka'yı bu kadar önemsediğini tahmin etmedik. Sakka için her şeyi göze alabilirler" dedi.

CIA uyardı: Sakka'yı kanlı bir eylemle kaçıracaklar

Amerikan Haberalma Teşkilatı'nın "El Kaide, Sakka'yı kaçırıp, hâkim ve savcıları öldürecek" uyarısı üzerine MİT, Adalet Bakanlığı ve Jandarma'yı harekete geçirdi.

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), Milli İstihbarat Teşkilatı'na Türkiye'deki El Kaide yapılanmasının Louai Sakka'yı kaçırmak için büyük bir eylem yapacağı, Sakka ve El Kaide üyelerini yargılayan hâkim ve savcılara karşı da suikastlar planlandığı bilgisini verdi. MİT, 3 gün önce "çok gizli" ibareli yazıyla Adalet Bakanlığı'nı, Jandarma Genel Komutanlığı'nı uyararak El Kaide yapılanması hakkında bilgi verdi.

'TEDBİR ALINSIN'
MİT'in "çok gizli" gizlilik derecesiyle yaptığı uyarıya göre, El Kaide yapılanması ayrıca Sakka'yı ve El Kaide üyelerini yargılayan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkan ve tüm üyeleri ile, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcıları'na büyük çaplı bir saldırı gerçekleştirmeye hazırlanıyor. MİT'in yazısı üzerine harekete geçen Adalet Bakanlığı 7 Şubat Çarşamba günü geçtiği "acil ve gizli" bir faksla saldırı ve suikast hazırlığı konusunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nı ve Kandıra F Tipi Cezaevi'ni bilgilendirdi ve uyardı. Güvenlik önlemlerinin artırılmasını ve her türlü tedbirin alınmasını isteyen Adalet Bakanlığı özellikle de 15 Şubat'ta yapılacak 73 sanıklı El Kaide davasının duruşmasını hatırlatarak, duruşma için Kandıra F Tipi Cezaevi'nden İstanbul Beşiktaş'taki 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne getirilecek Sakka'nın nakledilmesi sırasında kaçırma girişimi yaşanabileceğini hatırlatıp, saldırıya karşı her türlü önlemin alınmasını istedi.

DOĞRULANDI
Gelişmeyi ve savcılar ile hakimlere yönelen tehdidi doğrularken Adalet Bakanlığı'ndan bir üst düzey görevli "Bize gelen uyarıya göre El Kaide yapılanması Sakka'yı ne pahasına olursa olsun kaçırmak için her şeyi göze alabilir. Gaffar Okkan suikasti gibi beklenmeyen, büyük çaplı bir eylem planladıkları anlaşılıyor. Anlaşılan El Kaide yapılanması Sakka'yı çok önemsiyor, Sakka'nın El Kaide içinde önemli bir rolü olduğunu düşünüyorduk ama bu kadar da önemli bir figür olduğunu doğrusu bilmiyorduk" dedi.

EMNİYET ALARMDA
Adalet Bakanlığı'nın suikast ve kaçırma girişimini ilettiği İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise Dink suikastine yol açan "ihmaller zincirinin" bir kez daha yaşanmaması için tehdit altında olan mahkeme üyeleri ve savcıların korunması için alınan önlemleri gözden geçirdi ve artırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious