CİA'nın "aile mücevherleri"... İşte yasa dışı faaliyetleri...

  • Giriş : 27.06.2007 / 09:09:00
  • Güncelleme : 27.06.2007 / 09:28:44

Küba lideri Fidel Castro'yu öldürmek için Johnny Roselli adlı gangsteri kullanıldığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CİA) 50'li yıllardan itibaren gösterdiği yasa dışı faaliyetlere ilişkin raporunda, Küba lideri Fidel Castro'yu öldürmek için Johnny Roselli adlı gangsteri kullandığı ortaya çıktı.

CİA'nın "aile mücevherleri" adı verilen 1973 tarihli belgeler 693 sayfadan oluşuyor.

Çoğu dönemin CİA çalışanlarının hatıralarına dayanan belgelere göre, Castro'nun iktidarının birinci yılında 1960 yılının Ağustos ayında CİA, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun eski çalışanı Robert Maheu'yu, Roselli'ye yanaşması için görevlendirdi. Maheu da kendisini Roselli'ye Castro'nun öldürülmesini isteyen bir uluslararası örgütün temsilcisi olarak tanıttı.

Roselli de Maheu'ya "Sam Gold" ve "Joe" adlı iki mafya adamını tanıştırdı. Bu kişilere CİA 6 adet zehirli hap verdi. "Sam Gold" ve "Joe" aylar boyunca zehirli hapları Casto'nun yiyeceklerine atması için bazı kişileri aradı, ancak başarılı olamadı. Plan, CİA'nın başarısız Domuzlar Körfezi girişiminden sonra rafa kaldırıldı.

Gazetecilerin telefonlarının dinlenmesi, öğrencilerin izlenmesi, mektupların açılması, cinayet planları gibi CIA'nın yasa dışı faaliyetlerini içeren raporun 1973 yılında, dönemin CIA Başkanı James Schlesinger'ın talimatı üzerine hazırlandığı belirtildi. Belgenin bugüne kadar sadece birkaç sayfası sansürlenerek açıklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious