CIA'nın gizli sırları açıklandı!

  • Giriş : 22.06.2007 / 09:53:00

1973 tarihi taşıyan bir belgenin gizliliği kaldırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA), Amerikan topraklarında 50’li yıllardan itibaren gösterdiği yasa dışı faaliyetlere ilişkin 1973 tarihi taşıyan bir belgenin gizliliği kaldırıldı.
Amerikan Ulusal Güvenlik Arşivleri tarafından yapılan açıklamada, gazetecilerin telefonlarının dinlenmesi, öğrencilerin izlenmesi, mektupların açılması, cinayet planları gibi CIA’nın yasa dışı faaliyetlerini içeren 693 sayfalık raporun 1973 yılında, dönemin CIA Başkanı James Schlesinger’ın talimatı üzerine hazırlandığı belirtildi.
Belgenin bugüne kadar sadece birkaç sayfasının, o da sansürlenerek açıklandığı belirtiliyor.
CIA, Amerikan hükümeti tarafından istihbarat toplamakla görevlendirilmiş bir kurum, ancak CIA’nın faaliyetlerini Amerikan topraklarında değil, yabancı topraklarda yürütmesi gerekiyor.
George Washington Üniversitesinde bulunan bağımsız bir araştırma enstitüsü olan Amerikan Ulusal Güvenlik Arşivlerine göre CIA, Sovyet ve Çin iç siyasetleri analizleri, 19 ile 1973 dönemi arasındaki Çin-Sovyet ilişkileri ve Varşova Pakti askeri programları hakkında toplanan istihbaratları içeren 11 bin sayfalık belgelerin üzerindeki gizliliğin kaldırılmasını da kabul etti.
Amerikan Ulusal Güvenlik Arşivleri müdürü Thomas Blanton da, "CIA Başkanı olan George Tenet’in 90’li yıllarda verilen daha şeffaf bir istihbarat servisi sözlerini yerine getirmeyi reddetmesinden beri ilk kez CIA gönüllü olarak tartışmalı belgeler üzerindeki gizliliği kaldırıyor" yorumunda bulundu.
Gazeteci Seymour Hersch, aralık 1974’te New York Times’ta CIA’nın 50’li yıllardan beri Amerikan topraklarında yasa dışı faaliyetlerde bulunduğunu ortaya çıkarmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious