CIA'nin kaçırdığı imam dava açacak

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Usame Nasr, tutuklu bulunduğu ülkesi Mısır'da dün serbest bırakılmasının ardından İtalya'nın eski Başbakanı Silvio Berlusconi hakkında dava açacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ebu Ömer, Kahire'den avukatı Muntasır El Zeyyad aracılığıyla yaptığı açıklamada, 2003'te Milano'da kaçırıldığı sırada İtalya Başbakanı olan Silvio Berlusconi'den tazminat isteyeceğini belirterek, "Hapishanede enkaz haline geldim. Berlusconi hakkında dava açacağım. 10 milyon avro tazminat isteyeceğim" dedi.

Ebu Ömer'in İtalyan vatandaşı olan eşi Nebile Gali de İtalyan haber ajansı Ansa'ya Kahire'den yaptığı açıklamada, dört yıl aradan sonra kocasına kavuşmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Gali, 2003'te kocasının kaçırılmasıyla ilgili olarak dönemin İtalya askeri istihbarat teşkilatı SISMI başkanı Niccolo Pollari'nin de aralarında bulunduğu sanıkların Milano'da hala yargılanmakta olduğu davaya ilişkin soruyu, "Sorumluların hepsini Allah'a havale ediyorum. Pollari'yi yargılamakla iş bitmiyor. Zira bu, kocamın çektiği acıları dindirecek bir şey değil" diye yanıtladı.

Üç çocuk annesi olan Gali, eşiyle İtalya'ya dönüp dönmeyeceklerine ilişkin soruya, "Allah hakkımızda hayırlı olan neyse onu nasip etsin" demekle yetindi.

Ön soruşturma Hakimi Caterina Interlandi, Ebu Ömer'i dinleyebilmek için daha önce yaptıkları iki başvuruya Mısır yetkililerinin cevaplamadıklarını anımsatarak, "Tutukluyken onu dinleme imkanımız olmadı. Serbest bırakılmasının ardından bu imkana sahip olabileceğimize de pek ihtimal veremiyorum" diye konuştu.

İtalya'daki haberlerde, Ebu Ömer'in Mısırlı yetkililerce tam olarak serbest bırakılmadığı, ev hapsinde tutulduğu belirtiliyor.

Milano'daki davada, Ebu Ömer'in Milano'dan kaçırılıp gizlice Mısır'a teslim edilmesiyle ilgili olarak, toplam 36 kişi yargılanıyor. Bunların 26'sı, gıyaben yargılanan CIA ajanlarından, diğerleri ise SISMI ajanları ve İtalyan polislerinden oluşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious