Cibuti, Türk yatırımcıları bekliyor

Cibuti, Türk yatırımcıları bekliyor.18884
  • Giriş : 18.01.2009 / 14:42:00

Cibuti Cumhurbaşkanı: Türk yatırımcıları ülkemize bekliyoruz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Omar Guelleh, Türk yatırımcıları ülkesine ticaret yapmaya çağırdı. Küçük ve büyük sanayi için Cibuti'nin birçok imkanlara sahip olduğunu söyleyen Guelleh "Deri, ilaçlar ve birçok alanda Cibuti aracılığıyla yapılacak ihracatlar için önemli bir bölge. Türk işadamlarının Cibuti olanaklarından faydalanmanı bizi çok mutlu edecektir." şeklinde konuştu. Türkiye Cibuti İşi ve Yatırım Forumu Ankara Swiss Otel'de yapıldı. Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) ve Anadolu İşadamları Federasyonu'nun (ANFED) organize ettiği toplantıya Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Omar Guelleh de katıldı.

Burada bir konuşma yapan konuk Cumhurbaşkanı Türkiye ile Afrika arasındaki ilişkilerin son yüzyılda iyice arttığına dikkat çekti. Son olarak İstanbul'da yapılan Afrika zirvesinin bunun en büyük göstergesi olduğunu vurgulayan Guelleh, "Geride kalmak istemiyorsak globalleşmeyi yakalamak zorundayız. Globalleşmeyi ülkemiz açısından iyi olarak görmeliyiz." dedi. Cibuti'nin küreselleşmeden yararlanmak istediğini kaydeden Guelleh, Cibuti'nin limanlar ve ulaşım açısından önemli avantajlara sahip olduğuna işaret etti. Kızıldeniz'den Dubai, Honkong, Singapur gibi önemli mal alımı yapılan ülke olmaya çalıştıklarını aktaran Guelleh, Afrika, Orta doğu, Avrupa, Hindistan gibi ülkelerden gelen mal ticaretine aracılık etmek istedikleri bilgisini verdi. Konuk Cumhurbaşkanı "Ulusal ve uluslar arası koridorun merkez platformu olmayı amaçlıyoruz. İsteğimiz ekonomik ve ticari açıdan gerçek gelişmeyi sağlamaktır. Bu altyapı ve diğer yatırımlara bağlıdır. Cibuti Kızıldeniz'den geçen dünya ticaret patlaması ve limanlarından faydalanmayı başarmıştır." ifadesinde bulundu.

Modern ve etkili ekonomiye sahip olmak için son dönemde birçok reform yaptıklarını vurgulayan Guelleh, birçok yatırımın yapılması için Dubai limanıyla stratejik anlaşmasını hayata geçirdiklerini sözlerine ekledi. TUSKON Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve ANFED Başkanı Doğan Kaynak ise iki sivil toplum kuruluşu olarak Afrika kıtasına çok özel önem verdiklerini söyledi. Kaynak, ANFED üyelerinin Afrikalı yatırımcılarla ortak yatırımlar yaptıklarını belirtti. Cibuti'nin limanlarıyla işadamlarına özel fırsatlar sunduğunu kaydeden Kaynak, Cumhurbaşkanı Guelleh'in ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştireceğini ifade etti. Konuşmaların ardından Cibuti limanlarıyla ilgili sunum yapıldı. Türk işadamlarıyla Cibuti Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyet yemek yedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*