Çiçek, şehit aileleri ve gazilere yapılan yardımları açıkladı

  • Giriş : 15.10.2007 / 20:30:00

Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu sonrasındaki şehit aileleri ve gazilere yapılan yardımları madde madde açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu sonrasındaki açıklamasında devlet olarak şehit aileleri ve gazilere yapılan yardımları madde madde açıkladı.

Çiçek, değişik zamanlarda çıkarılmış kanun kapsamında şehitlere, malul gazilere bir defada sağlanan haklar ve aylığa bağlı haklar bulunduğunu ifade ederek, yapılan yardımlara ilişkin şunları söyledi: ''Bir defada sağlanan haklar şunlar: Nakdi tazminat olarak şehitlere yaklaşık 46 milyar lira, malul gazilere 11 milyar 483 lira ile 34 milyar 449 lira bir ödeme yapılmaktadır. Ayrıca tütün yardımı olarak bin 879 lira ödeme yapılmaktadır.

Verilen faizsiz konut kredisi yaklaşık 45 bin YTL'dir. Türk Silahlı Kuvvetleri Dayanışma Vakfı yardımı 13 milyar ile 31.5 milyar lira arasında, üye olanlara yapılabilmektedir. Birlik Komutanlığı yardımı 918 YTL. Üye olanlara OYAK yardımı yaklaşık 33 milyar lira. Emekli ikramiyesi, emekli Sandığı'na üye olanlara yaklaşık 72 bin YTL. Kuvvet Komutanlığı destek yardımı er ve erbaşlar için 2 bin YTL. Mehmetçik Vakfı yardımı da 6 bin YTL. Ayrıca şehitlere ve malul gazilere devamlı sağlanan olanaklar olarak emekli maaşı, hizmet süresi 30 yıldan az olanlara 957 ila bin 677 YTL. Bu rütbelerine göre değişiyor. Hizmet süresi 30 yıldan fazla olanlara bin 298 ila 2 bin 213 YTL ödeniyor. Er ve erbaşlar için bin 121 YTL, terörle mücadele kapsamındaki emsal maaş ise şehit görevliler hayattaymış gibi terfi ettirilmek suretiyle bin 181 YTL'den 3 bin 176 YTL'ye kadar verilebilmektedir. Emekli sandığınca çocuklarına yapılan öğrenim yardımı 536 YTL ile bin 73 YTL arasındadır.
Mehmetçik Vakfınca yapılan yardım 166 ile 332 YTL arasındadır. Askeri hastanelerden yararlanma imkanı, ulaşım araçlarından ücretsiz faydalanma imkanı, elektrik indirimi de yüzde 40 olarak ödenmektedir. Terör mağduru sivil vatandaşlara sağlanan haklar ise terör nedeniyle yaralanan vatandaşlara 2 bin 30 ile 24 bin 368 YTL arasında, terör nedeniyle şehit vatandaşlara 16 bin 922 YTL tazminat ödenmektedir.

Ayrıca zarar tespit komisyonu tarafından tespit edilen diğer zararlar da ilgili kanun gereği ödenebilmektedir. Aynı şekilde Emniyet Genel Müdürlüğü personeli bakımından da nakdi tazminat yaklaşık 46 bin YTL, TOKİ konutlarından verilen faizsiz konut kredisi 44 bin YTL, Sosyal Hizmet Daire Başkanlığı Sosyal Yardım Fonu'ndan verilen 10 bin YTL, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğünce en yüksek devlet memurunun almış olduğu maaşın 30 katı tazminat 64 bin 555 YTL.

Polis Sandığı'na üye olanlara üyelik süresine bakılmaksızın Ankara Sigorta tarafından verilen 20 bin YTL, emekli Sandığınca belirlenen miktarda ve her yıl bir kez verilen tütün ikramiyesi bin 706 YTL. Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfınca verilen 10 bin YTL.'' Devletin, bugünkü imkanlar içinde mütevazı da olsa bu yardımları yaptığını belirten Çiçek, bu insanların ve yakınlarının bu yardımların çok daha fazlasına layık olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious