Çiçek: "-26 derecelik ortamda kalmaya niyetimiz yok"

Çiçek:
  • Giriş : 28.02.2008 / 08:53:00

Gates'e cevap Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek'ten geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Türkiye'nin Irak'ın kuzeyinde terör örgütü PKK'ya karşı yürüttüğü kara harekâtını bir an önce bitirmesi çağrısında bulunan ABD Savunma Bakanı Robert Gates'e cevap Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek'ten geldi.

Today's Zaman'a özel mülakat veren Çiçek, "Kimse kaygılanmasın. İşimizi bitirip çıkacağız.-26 derecede kalmaya niyetimiz yok. Türk askeri en ağır kış koşullarında terörle mücadele ediyor. Biz de askerimizin bu koşullar altında orada daha fazla kalmasını istemeyiz." dedi.

İş bitmeden de bölgeden çıkmayız

Başbakan Yardımcısı Çiçek, buna karşın Türkiye'nin başlattığı operasyon hedefine ulaşana kadar harekâtın süreceği mesajını da verdi: "Kimse bizden işimizi bitirmeden çıkmamızı beklemesin. K.Irak'taki terör yuvaları temizlenmeden işimiz bitmeyecek. Bu nedenle hedefe tam ulaşılıncaya kadar operasyon sürecek. 7 yıldır Türk Silahlı Kuvvetleri oraya müdahale etmedi. Kimse de etmedi. Bu nedenle o bölge terör örgütünün adeta cirit attığı bir saha haline gelmiştir.''

Hükümet sözcüsü, K.Irak'ta yuvalanan PKK kamplarına yönelik 20 Şubat'ta başlayan Güneş Operasyonu sırasında tek bir sivil kaybın yaşanmadığına da dikkat çekti. Cemil Çiçek, Demokratik Toplum Partisi Grup Başkanı Ahmet Türk'ün 'Türkiye'nin hedefi Kerkük ve Musul'dur' açıklamasına sert tepki göstererek, "Kimsenin bir karış toprağında gözümüz yok." dedi. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin tampon bölge oluşturulmasına yönelik önerisinin de başkalarının ekmeğine yağ sürdüğüne dikkat çekerek, "İşimizi bitirip çıkacağız." dedi.

Ölü teröristler arasında Kürt olmayanlar var

Başbakan Yardımcısı, "PKK militanlarından Suriye ve İran'a kaçanlar var mı?" sorusu üzerine de "Suriye'ye veya İran'a kaçan veya sızan terörist yok. Ancak öldürülen teröristler arasında Suriye ve İran vatandaşı Kürtler var. Hatta Kürt olmayanlar da var. Biliyorsunuz, daha önce de sünnetsiz bazı teröristler ele geçirilmişti. Onların milliyetini araştıracak değiliz." ifadelerini kullandı. Kürtlere yönelik açılımlara da değinen Çiçek, "Kürtçe tam gün yayın ne zaman başlayacak?" şeklindeki soruya ise "TRT Arapça, Farsça ve Kürtçe olmak üzere anadilde tam gün yayın için hazırlıklarını sürdürüyor. Arap dünyası Türkiye'nin sesini farklı kaynaklardan duyuyor. Onlara inanıyor. Bu üç dilde yayının çok büyük faydası olacaktır.'' karşılığını verdi. Dış Haberler Servisi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious