Çiçek: Ankara'nın kalbi Çankaya'dır

Çiçek: Ankara'nın kalbi Çankaya'dır.11015
  • Giriş : 06.03.2009 / 15:33:00

Çiçek, başkentlerin, ülkelerin prestij şehirleri olduğuna işaret ederek, ''Türkiye'nin kalbi Ankara, Ankara'nın kalbi Çankaya'dır. Çankaya uzun zamandır iyi görüntü vermiyor'' diye konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Çankaya Belediyesinin uzun zamandır CHP'de olduğunu ve sosyal demokrat anlayışla yönetildiğini belirterek, ''Bu idarenin iyi olmadığını biliyoruz. Vizyonu, gelecek tasavvuru olmayan bir Çankaya var, bunun değişmesi lazım. Bu tablo hem Ankara'ya hem de Türkiye'ye zarar veriyor'' dedi.

AK Parti'nin Çankaya Belediye Başkan Adayı Bülent Akarcalı'nın projelerinin tanıtılması amacıyla bir restoranda düzenlenen toplantıya katılan Çiçek, Çankaya'nın diğer ilçelerden farklı anlamı olan bir yerleşim yeri olduğunu ifade etti.

Çiçek, başkentlerin, ülkelerin prestij şehirleri olduğuna işaret ederek, ''Türkiye'nin kalbi Ankara, Ankara'nın kalbi Çankaya'dır. Çankaya uzun zamandır iyi görüntü vermiyor'' diye konuştu.

Çankaya'nın, CHP tarafından ''sosyal demokrat'' anlayışla idare edildiğini ifade eden Çiçek, Çankaya'nın iyi yönetilmediğini savundu.

Çiçek, Türkiye'deki bir çok ilçede ilerleme olurken, Çankaya'nın yerinde saydığını öne sürerek, ''Vizyonu, gelecek tasavvuru olmayan bir Çankaya var, bunun değişmesi lazım. Bu tablo hem Ankara'ya hem de Türkiye'ye zarar veriyor. Çankaya'nın yeni bir vizyona kavuşması, yeni bir anlayışla yönetilmesi lazım'' dedi.


-YENİ ALT-ÜST GEÇİTLER YAPILACAK-


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de toplantıda, Çankaya için gelecek 5 yıla ilişkin projelerini anlattı.

Çukurambar, Öveçler, Dikmen Vadisi 4-5 etaplar, İmrahor Vadisi, Konya yolu üzeri ve Çaldağ bölgelerinde yeni rekreasyon alanlarını hayata geçireceklerini belirten Gökçek, Çayyolu metrosunu 1,5-2 yılda tamamlayacaklarını söyledi.

Gökçek, Armada karşısındaki kongre merkezi inşaatını bitireceklerini, burayı kongre ve kültür merkezi olarak kullanmanın yanı sıra bazı katlarını dar gelirli esnafa tahsis edeceklerini, Milli Kütüphane yanındaki Gökkuşağı projesi alanının sanat sokağı olarak yeniden düzenleneceğini bildirdi.

Çankaya'da mahkeme kararlarıyla durdurulan kentsel dönüşüm projelerini yeni dönemde hayata geçireceklerini anlatan Gökçek, alt ve üst geçit yapımına da devam edeceklerini belirtti. Gökçek, Hoşdere Caddesi'nin altına tamamen tünel yol yapacaklarını, Atakule ve Yıldız kavşaklarına 2 yeni alt ve üst geçit inşa edileceğini söyledi.

Gökçek, Çankaya'daki kafelerin önlerinin de kullanılabilmesi için düzenleme yapacaklarını kaydetti.

Çankaya'nın, seçim sonrasında AK Parti Belediye Başkan Adayı Bülent Akarcalı tarafından yönetilmesi halinde artık Büyükşehir Belediyesinin projelerine dava açan bir yönetimin olmayacağını kaydeden Gökçek, bundan büyük memnuniyet duyacağını dile getirdi.

Gökçek, Çankaya Belediyesi tarafından şu ana kadar Büyükşehir Belediyesi aleyhine açılmış 1200-1300 dava bulunduğuna dikkati çekerek, ''Her hayırlı adımı engelleyen bir ittifak var. Bülent Bey seçildiğinde bu sıkıntılar ortadan kalkacak'' dedi.


-''ÇANKAYA'NIN AYNASININ SIRLARI DÖKÜLDÜ''-


Akarcalı ise, Çankaya'nın, Türkiye'nin en büyük ilçesi olduğunu, gündüz nüfusunun 1,5 milyona ulaştığını söyledi.

Türkiye'nin en önemli resmi kurumlarının yanı sıra 90 elçiliğin, 18 uluslararası kuruluşun, 11 üniversitenin Çankaya'da bulunduğuna işaret eden Akarcalı, Çankaya'nın, Türkiye'nin dışa açılan kapısı olduğunu vurguladı. Akarcalı, buna karşın Çankaya'nın iyi idare edilemediğini, ''Çankaya'nın aynasının sırlarının döküldüğünü'' savundu.

Akarcalı, Çankaya Belediyesinin iflas ettiğini, işçilerinin maaşlarını ödeyemediğini, çöplerin toplanamadığını ve belediye yöneticileri hakkında açılan birçok dava bulunduğunu iddia etti.

Çankaya Belediyesinin, Ankara'da kendi hizmet binası olmayan tek belediyesi olduğunu belirten Akarcalı, buna rağmen belediyenin yıllık 5 milyon TL kira ödediğini öne sürdü. Akarcalı, bu parayla oldukça geniş bir hizmet binası yapılabileceğini ifade etti.

Akarcalı, Çankaya Belediyesi yönetiminin başarısızlığını ''Cumhuriyet değerleri''yle örtmeye çalıştığını savundu.

Çankaya'nın, Türkiye'ye yakışır bir ilçe olmasını sağlamak, Cumhuriyet'in ve ulusun itibarı için başkanlığa aday olduğunu dile getiren Akarcalı, projelerini de anlattı.


-''ANKARA CHP ZİHNİYETİNE TESLİM EDİLMEMELİ''-


Gökçek ve Akarcalı, konuşmalarının ardından, ''sadece Çankaya'yla ilgili olmasını'' isteyerek, gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

''MHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın anketlerdeki oy oranlarının hızla arttığını nasıl değerlendirdiğine'' ilişkin bir soru üzerine Gökçek, Yavaş'ın anketlerde öne geçmesinin söz konusu olmadığını, seçime kadar oy oranını yüzde 50'lere ulaştırması için Yavaş'ın oyunu günde yüzde 1,5 oranında artırması gerektiğini, bunun da mümkün olmadığını söyledi. Gökçek, CHP'nin Adayı Murat Karayalçın'ın oy oranının yüzde 30 civarında olduğunu, bu oyların seçime kadar yüzde 25'e düşeceğini iddia etti.

Gökçek, kendisinin mal varlığıyla ilgili olarak MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın iddialarda bulunduğunun hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

''Vural hep iftira atıyor. Bunlara artık televizyonlardan cevap vermiyorum. İftiraları internet sitemden cevaplıyorum. Baronlar bu seçim kampanyasını iftiralar üzerinden inşa etmeye karar verdiler. Bize projelerimizle ilgili soru sormuyorsunuz. Vatandaş projelere oy verecek. Diğer partilerin bir tane projesi yok. Hep, 'Büyükşehir Belediyesinin projelerini bitireceğiz' diyorlar.

Vural'ın iddiaları iftiradır, yalandır. Çankaya Belediyesiyle ilgili yargıya aksetmiş 17 dava var. Medya, bundan bahsetmiyor, Vural'ın iddialarından bahsediyor. Bu, medya baronlarının taraf olduğunu göstermiyor mu?''

''CHP'den, Çankaya Belediyesine bayrakla ilgili sahte belge verilmiş midir, verilmemiş midir?'' diye soran Gökçek, gazetecilerden bu soruyla ilgili belgeleri araştırmalarını, bulamamaları halinde kendisinin verebileceğini söyledi.

Gökçek ayrıca, ''bazı ülkücülerin kendisine destek verdiğini'', bu yöndeki desteklerin gelecek günlerde de devam edeceğini kaydetti. Karayalçın'ın, ''birleşe birleşe kazanacağız'' sözüne karşılık bu desteğin kendisini mutlu ettiğini belirten Gökçek, ''Ankara'nın kesinlikle CHP zihniyetine teslim edilmemesi gerektiğini, bunun Ankara'nın çok gerilere gitmesine neden olacağını'' savundu. Gökçek, sözlerinin CHP'nin sağduyulu tabanına değil, CHP yönetimine yönelik olduğunu da ifade etti.

Akarcalı da Çankaya Belediyesiyle ilgili iddialar konusunda kamuoyunun bilgilendirilmediğini iddia etti.

Toplantıya İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu da katıldı.

Bu arada, toplantıya geç katılan Gökçek, bakanların yanında yer bulamaması üzerine gazetecilerin yanına oturdu. Daha sonra Gökçek, Çiçek'in yanına gelip davet etmesi üzerine yerini değiştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*