Çiçek: Biz eserleri olan bir partiyiz

Çiçek: Biz eserleri olan bir partiyiz.11015
  • Giriş : 30.01.2009 / 18:16:00

Çiçek, ''Şu olup bitenlere, yazılıp çizilenlere bir bakın. Hangi fay hattı üzerinden demokrasi inşa etmeye çalıştığımıza bir bakın. Artık bu işler geride kalmalı'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, AK Parti Eskişehir İl Teşkilatı seçim Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret etti.

Bakan Çiçek, burada partililere hitaben yaptığı konuşmada, Eskişehir'e adalet sarayının açılışı için geldiklerini, her ziyaret ettikleri yere heybeleri dolu olarak gittiklerini belirterek, heybesini lafla, çamurla dolduranlardan olmadıklarını söyledi.

''İnsan ölür, eseri kalır. Biz eserleri olan bir partiyiz. Eskişehir önem verdiğimiz bir il. Buraya yakışan hizmetleri yapıyoruz'' diyen Çiçek, şöyle konuştu:

''Adalet Bakanlığını yatırım bakanlığı haline getirdik. Eskişehir de bundan nasibini aldı. Biz siyaseti hizmet için yapıyoruz. Hizmeti devam ettirmek için de sırtımızı millete dayıyoruz. Milletimizin daha iyi ve güçlü olması, hizmetlerle mümkün olur, lafla değil. Ülkenin her tarafından hizmetlerimiz var. Biz, Ankara'nın dar salonlarında laf üreten, dışarıda olup bitenlerden habersiz partilerden değiliz. Türkiye'nin meselesini ülkenin her tarafında konuşuyoruz. Bir hafta yatıp sadece salı günleri grup toplantısında konuşan bir siyasi hareket değiliz. Biz vatandaşımız ile 365 gün iç içeyiz.''

Çiçek, ülkeyi ve devleti daha güçlü temsil edip güçlü hale getirebilmek için gayret sarf ettiklerini ifade ederek, ''Biz başkaları gibi göçmen kuşları değiliz. Yani bahar gelince gelen, ortalık soğumaya başlayınca da kaçıp giden göçmen kuşları gibi seçimden seçime vatandaşının huzuruna çıkan siyasi hareket değiliz. Biz siyaseti ibadet aşkıyla yapıyoruz. (Halka hizmet edersek hakkın da gönlünü hoş tutmuş oluruz) diye düşünüyoruz'' dedi.

-''HOKUS POKUSLA İKTİDAR OLMA ÇABASINDAKİ BİR İKTİDAR DEĞİLİZ''-

Bu yıl 29 Martta yerel seçimlerin yapılacağını anımsatan Bakan Çiçek, şöyle devam etti:

''Bu bir hizmet seçimi. İktidar seçimi değil. Herkes hesabını iyi yapmalı. Bazı aç tavuklar var, rüyasında darı görüyor. Öyle göçmen kuşlar gibi yatacaksınız, ondan sonra seçime iki ay kala heybenize çamuru dolduracaksınız, lafı dolduracaksınız, beylik laflarla milletin karşısına çıkacaksınız. Milletin karnı tok. Millet bunları hep denedi, gördü. Biz yatay geçiş yapan iktidarlardan da değiliz. Biz, milletin dışında destek arayan, hokus pokusla iktidar olma çabasında olan bir iktidar da değiliz. Eğer başkaları da iktidar olmak istiyorsa önce milletle gönül bağını kurmalı. Bizim DNA'mız ve kanımız milletinkiyle aynıdır. Ondan dolayı aramızda bir mesafe yok ama başkalarının var. Neden var? Çünkü onlar milletin hep yanlış yaptığı kanaatinde. Çok partili hayata geçtiğimiz günden beri bunların söylemleri hep aynı.

Millet bunlara onun için itibar etmiyor. Türkiye dün büyüktü, bugün büyük, yarın da büyük olacak. Millet olarak dün başımız dikti, bugün dik, yarın daha da dik olacak. Biz olaylara bu anlayışla bakıyoruz.''

Çiçek, milletin ve devletin daha güçlü olması için çaba sarf ettiklerini anlatarak, ''Olup bitenleri bu açıdan, insani açıdan değerlendiriyoruz. İster ülkemizde ister bölgemizde, ne olup bitiyorsa önce insani açıdan bakıyoruz'' diye konuştu.

-''YAPTIĞIMIZ İŞLER YANLIŞ POLİTİKALARA KARŞIDIR''-

İnsanların acı çekmemesini, ölmemesini, çocukların ve yaşlıların bulundukları bölgede huzur içinde olmalarını istediklerini belirten Çiçek, şunları söyledi:

''İstiyoruz ki bölgemizde barış olsun, kan ve kin tohumları ekilmesin. Niye? Bunlarla bir yere varmak mümkün değil. Bizim kimseye düşmanlığımız yok. (Yaratılanı yaradandan ötürü severiz) diyoruz. Yaptığımız işler kimseye karşı değil, yanlış politikalara karşıdır. Bunun iyi anlaşılması lazım. Bunun dışına çıkan her değerlendirme bizim çabamız ve politikamız değildir. Olup bitenlere böyle bakıldığında dünya daha yaşanır hale gelecektir.

Biz nasıl bugün gündemin en önemli sorunu Filistin'de yaşanan drama hassasiyetle yaklaşıyorsak, Gürcistan'daki gelişmelere de ilgi duyduk. Geçmişte Kosova'da da acılar yaşandı. O zaman da aynı duygu ve düşüncelerle bu işlere müdahil olmaya ve barışçıl çözümlere gerekli katkıyı vermeye çalıştık. Bunların özünde insanlık ve insani değerler var.''

-''VATANDAŞ NE KARAR VERİRSE DOĞRU VERİR''-

Çiçek, eski bir belediye başkanı olarak merkezi idare ile mahalli idarenin beraber olmasının dişlilerin uyumlu çalışması gibi olduğunu iyi bildiğini anlatarak, şöyle devam etti:

''Kişilere dayalı hiçbir siyasi konuşma yapmadım. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen saygı duyduğum bir insan. Adliye sarayına, yaptığı Atatürk heykelini hediye etmiş. Eserinin bulunduğu yerin açılış töreninde yer alması gerekirdi. Eğer gelseydi, ben de ziyaretine gidecektim. Bu başarıları neden birlikte paylaşmıyoruz. Hepimiz bu ülkenin vatandaşlarıyız. Birimiz o partiden, diğerimiz bu partiden olur. Sonuçta kararı vatandaşımız verir. Vatandaş ne karar verirse doğru verir. Bu ülkede sevinci de birlikte paylaşalım, üzüntü olursa bunu da birlikte atlatmanın yollarına bakalım. Bu ülke böyle kalkınır.''

Yapılan hizmetlere çamur atılmaması gerektiğine işaret eden Çiçek, ''Biz fakirin yanındayız. (Niye fakirin yanındasınız) diye açıkça bir şey diyemiyorlar ama bir sürü şey söylüyorlar. Gelin hizmette yarış yapalım. Bu ülkede ne iddialı laflar söylendi ama altı boş çıktı. Artık 21. yüzyıldayız. Siyasete kalite gelmesi lazım. Siyasetin hizmet için yapılıyor olması lazım'' diye konuştu.

-''TÜRKİYE'DEKİ 52 PARTİ, BİR AK PARTİ ETMEZ''-

Çiçek, siyasette gelinebilecek noktaya demokrasi yoluyla gelinmesi gerektiğini anlatarak, şunları belirtti:

''Şu olup bitenlere, yazılıp çizilenlere bir bakın. Hangi fay hattı üzerinden demokrasi inşa etmeye çalıştığımıza bir bakın. Artık bundan sonra bu işler geride kalmalı.

50 sene önceki suçlamalarla bugün siyaset yapmaya çalışırsanız, sonra küçülür küçülür, tüm mevcudunuzla bir apartmanlık parti haline gelirsiniz. Bugün Türkiye'de 52 parti var. Hepsini toplayın, bölün, çarpın, çıkarın her türlü matematik işlemi yapın, bir AK Parti etmez. Niye? Bunu oturup düşünmeleri lazım.''

-''ADALET BAKANLIĞI SADECE YARGIYA HİZMET EDER''-

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin de parti olarak tek amaçlarının millete hizmet etmek, taş üstüne taş koymak ve ülkeyi gerçekten yaşanabilir hale getirmek olduğunu belirterek, çağdaş dünyada ne varsa Türkiye'de de onun olması çabası içinde bulunduklarını söyledi.

''Çağdaş dünyada demokrasi hangi seviyedeyse bizim ülkemizde de o seviyede olmalıdır'' diyen Şahin, şöyle konuştu:

''Temel hak ve özgürlükler hangi standartlara sahipse, bu ülke de o standartta olmalıdır. Bu hedeflere ulaşmak o kadar da kolay değildir. Bunun için mücadele etmek ve fedakarlık yapmak gerekir. Halkımız bizden tam demokrasi ve insan hakları istiyor. Bunun için çok çalışmak ve halkın verdiği oyu icraatlara yansıtmak gerekir.

Bağımsız yargı organlarımızdan, halkımızın beklediği yargı hizmetlerinin tarafsız ve adil bir şekilde tecelli etmesini temenni etmemiz dışında hiçbir talebimiz olamaz. Adalet Bakanlığı, bizim dönemimizde sadece yargıya hizmet etmiştir ve edecektir. Birtakım kişiler ve siyasiler bizim yargıya siyasi baskı uyguladığımızı, siyasi amaçlar için yargıyı kullandığımızı iddia ediyorlar. Bunun bir tek örneğini göremezsiniz.

Ama bunlar bizi de kendileri gibi zannettiği için bu konuda haksız ithamlarda bulunabiliyorlar. Bunlar hep böyle yaptıkları için bizi de öyle zannediyorlar.''

-''KEŞKE TÜRKİYE'DE YARGIYA BU KADAR İŞ DÜŞMESEYDİ''-

''Keşke Türkiye'de yargıya bu kadar iş düşmeseydi. Türkiye yargıya çok işin düştüğü bir ülke'' diyen Bakan Şahin, bunun olumlu ve olumsuz yanlarının da olabileceğini bildirdi.

Bakan Şahin, her türlü sorunun yargı tarafından çözülmesi gerektiğini ifade ederek, şunları belirtti:

''Yargıya çok iş düşmesi Türkiye'nin sosyal ve ekonomik problemlerinin de, bir noktada varlığına işaret eder. Hükümet olarak ülkenin ekonomik ve sosyal problemlerini en aza indirip yargıya az iş düşmesini istiyoruz. Çabamız budur. Türkiye, mutlaka, bütün bu süreçleri yaşarken, daha iyi bir demokrasi, tam demokrasi, insan hak ve özgürlükleri alanında çağdaş standartları yakalamış bir ülke olmaya ulaşmayı başarmalıdır. Parti olarak da görevimiz budur.''

Konuşmaların ardından, merkez Odunpazarı İlçe Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Bakanlar Çiçek ve Şahin'e, birer tablo hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*