Çiçek çiçektir

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Annelerimizin sabahları konuştuğu çiçekleri vardı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Açan çiçekler, sahiplerinin sevinç ve aynı zamanda da övünç kaynağıydı. Çünkü çiçekler herkesin elinde açmaz, maharetli ellerden alınan çiçeklerin tutacağına inanılırdı. Günümüzde ise kadınlar evin yükünden sonra bir de iş dünyasının yükünü üstlenmiş durumda. Değişen şartlar sonucu çalışan kadın, her şeyin hazır ve pratik olmasını istiyor. Eş ve çocuktan kendine bile vakti kalmadığından şikayet ediyor ve haliyle çiçeklerin açması için saatlerini ayıramıyor. Ama duyguların en yalın anlatım biçimi olan çiçeklere özlemi ise devam ediyor. Küçük-büyük, yaşlı-genç yaşayan herkesin çiçek özlemi yeni bir sektörü ortaya çıkardı. Suni meyveler, çiçekler, ağaçlar iç, dış mekânların yeni gözdeleri. Onlar gerçeği gibi görünse de kokuları yok; ama sahipleri şikâyetçi değil. Çünkü çok pratik, bakımı zahmetsiz ve yıllarca bozulmadan kalabiliyor.
Her ne kadar canlıları gibi kokmasa, odanın havasını “çiçek” gibi yapmasa da suni çiçekler sade bir odayı çok daha renkli ve canlı hale getirebiliyor. Yani daha yaşanabilir hale… Son yılların hobi trendlerinden olan bu çiçeklerden kendi saksı ya da vazonuzu tasarlamanız da çok kolay. Kadınların hobi olarak çiçek tasarımına yönelmesi, plazalarda, canlı çiçeğin kolay bozulması, havayı hızla tüketmesi nedeniyle birçok plazada canlı çiçek yerine suni çiçeğin tercih edilmesi Kuk Flowers’in kurucularını da bu alana yöneltmiş. Onlar bugün Türkiye’de ve yurtdışında birçok şirkete iç mekân, dış mekân çiçek ve bahçe dekorasyonu yapıyorlar. Düğün, nişan, davet, bebek odası, mevlit, kapı süsleme gibi organizasyonlar için özel malzemeler ve aksesuarlar, bunu hobi edinenler için ise çok geniş bir yelpazede hizmet veriyorlar. Kendi nikâh, mevlit şekerinizi yapmak, balkonunuzu süslemek isterseniz size nasıl yapabileceğinizi de öğretiyorlar. Üstelik çiçek tasarımını hobi olarak yapmak isterseniz bir silikon tabancası ve keski almanız yeterli. Gül, lilyum, ortanca, orkide, frezya, bahar dalı, anemon, leylak vb. birçok çiçeğin fiyatları 50 kuruş ile 50 YTL arasında (fındık gülleri destesinde 16 tane gül var; 4,50 YTL). Tasarımda kullanacağınız ara malzemeler ise 1,5 YTL ile 20 YTL arasında. Burada çiçek dışında kurdeleden cam vazoya, ahşap sandıklara kadar aksesuarda çok geniş seçenekleriniz olsa da yine de uğraşmak istemezseniz hazır olan aranjmanları 15 ile 750 YTL arasında satın alabilirsiniz.

Hepsinin adı, anlamı ve etkisi farklı

Kristal ve bambu vazolar, ışığı görecek yerlere konulursa dekorasyon ve evdeki negatif elektriği toplarlar. Örneğin kristal, gücü ifade etmektedir. Bir kapıdan içeri girer girmez boş bir duvarla karşılaşmak insanda yalnızlık vb. olumsuz duygular yaratırken, duvara ya da yakınında bir yere bir kristal vazoda çiçeklerin konulması alanda kalabalık hissi yaratacak ve yorgunluğunuzu alacaktır.

Günümüzde birçok evin duvarları koltukların rengine ya da içerisi karanlık olmasın diye beyaza boyanıyor. Oysa seçilen duvar renkleri, kullanılan objeler, çiçekler sizin ruh halinizi dolaylı olsa da etkiler. İşte bu nedenle isteğiniz dışında beyaza ya da farklı renklere boyanmış duvarlarınızı çiçeklerinizi ruh ve duygu halinize göre yerleştirerek bir miktar da olsa oluşan negatif duyguları değiştirebilirsiniz (mor; zenginlik), (kırmızı; ün, özgüven), (pembe; evlilik, bağlılık), (yeşil; aile, sadakat), (sarı; sağlık), (beyaz; çocuklar, dürüstlük), (mavi; bilgi, huzur), (siyah; kariyer, iş), (gri; arkadaşlar, dostlar). (ozlem@gelisimatolyesi.com)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious