Çiçek dava sayısından şikayetçi

  • Giriş : 16.03.2007 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, ''Dava ve ihtilaf sayılarının artması, sosyal dokumuzda tahribatın olduğunu gösteriyor'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çiçek, Niğde Valisi Gündüz Beder'i ziyaretinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Niğde Adliyesi binasının ihtiyaca cevap veremez hale geldiğini, bu nedenle yeni bir bina için çalışma yapılıp yapılmadığını sorması üzerine Bakan Çiçek, sürekli yeni adliye binaları yaptıklarını, ancak önemli olanın dava sayısının azaltılması olduğunu belirtti.

Dava sayısının artması nedeniyle sürekli yeni binalar yapılmasına rağmen adliye binalarının ihtiyaca cevap veremez hale geldiğini ifade eden Çiçek, şöyle konuştu:

''İnsanlarımız mümkün olduğu kadar az suç işlemeli. Yeni adliye binaları yapıyoruz ama bir bina tamamlanmadan yenisine ihtiyaç duyuluyor. Ülkede, dava sayısının ve ihtilafların artması çok hayra alamet değil. Biz, geçmişimizde, kültürümüzde birbirimizin hukukuna saygı gösteren insanlarız. Böyle bir medeniyetten geliyoruz. Dava ve ihtilaf sayılarının artması, sosyal dokumuzda tahribatın olduğunu gösteriyor. Arzu edilir ki bir yerde hiç adliye olmasın. Keşke, bütün dünyaya desek ki (Bizim şu beldemizde köyümüzde hiçbir dava ve ihtilaf yoktur. İnsanlar sorunlarını dostça kardeşçe oturup aralarında çözerler. Mahkemeye, adliyeye, hakime, savcıya ihtiyaçları olmaz).''

Dava sayısının artmasının toplumda bir takım sıkıntıları beraberinde getirdiğini belirten Çiçek, ''Hedeflememiz gereken, dava sayısının azaltılmasıdır. Halbuki bizde mantar biter gibi dava sayısı artıyor'' dedi.

Ankara Adliyesi yapıldığında insanların (Böyle hangar gibi binaya ne ihtiyaç var, bu bina dolar mı?) diye eleştiri yaptıklarını, şimdi ise adliye binasının ihtiyaca cevap veremez hale geldiğini anlatan Çiçek, Sincan'da yeni bir adliye binası yapıldığını, hala ihtiyacın giderilmediğini ve yeni bir binaya daha ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Vali Gündüz Beder'den ildeki hizmetlerle ilgili bilgi alan Çiçek, daha sonra adliye binasına giderek Başsavcı Aleattin Soylu'yu ziyaret etti. Çiçek, burada hakimler ve savcılar ile bir süre sohbet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious