Çiçek: "Direktifse direktif veriyoruz, vereceğiz" dedi

Çiçek:
  • Giriş : 13.11.2007 / 08:51:00

Dün toplanan ve 5 saat 40 dakika süren Bakanlar Kurulu toplantısında, Kuzey Irak masaya yatırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün toplanan ve 5 saat 40 dakika süren Bakanlar Kurulu toplantısında, Kuzey Irak'a operasyona yönelik TSK'ya verilecek siyasi direktifin ayrıntıları masaya yatırıldı. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantı sonrası, "Direktifse direktif veriyoruz, vereceğiz" dedi.


Toplantı sonrası Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun da Başbakanlık'a sürpriz bir ziyaret yaparak yarım saat Erdoğan'la görüştü. Dışişleri Bakanı Ali Babacan da muhalefet turuna çıkarak gelişmeler hakkında bilgi verecek.


Bakanlar Kurulu toplantısında TSK'nın Kuzey Irak'a yapacağı sınır ötesi operasyona yönelik siyasi direktif için düğmeye basıldı. Erdoğan toplantıda ABD Başkanı George Bush ile yaptığı görüşmeyi bakanlara anlatarak, "Başkan ile yaptığımız görüşme çok verimli geçti. Gereken neyse söyledik. Bazı tedbirleri alacağımızı ifade ettik. ABD'den istihbarat alacağız. Operasyon gerektiği zamanda yapılacak" dedi.

2. Başkan geldi

Bakanlar Kurulu toplantısı biter bitmez Orgeneral Saygun Başbakanlık'a geldi. Erdoğan'la Saygun'un görüşmesi yaklaşık 30 dakika sürerken, kulislerde de "siyasi direktif mi verildi" tartışmaları yapıldı. Saygun, Erdoğan'ın İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile görüşmek üzere ayrılmasının ardından, Başbakanlık'ta yaklaşık 20 dakika daha kaldı. Saygun'un, "bir konuda bilgi arzetmek üzere" Erdoğan ile görüştüğü belirtildi.

Yetkiyi laf olsun diye almadık

Çiçek, toplantı sonrası yaptığı açıklamada "Siyasi direktif ne aşamada? Verme noktasına geldiniz mi?" sorusu üzerine şunları kaydetti:
"Biz bu yetkiyi (tezkere) laf olsun diye almadık. Dolaba koymak için de almadık. Kamuoyuna açıklamadık ama aldığımız andan itibaren de bunun gereği neyse bunu yapmaya çalıştık. 'Hükümet bir şey yapmıyor, ne oldu tezkere' denildiği dönemde biz gereğini yaptık. Genelkurmay Başkanlığı'na bir yazı gönderdik. Onlar kendi yönlerinden bir çalışma yaptı bize gönderdi, biz de şimdi bu çalışmayı yapıyoruz. Gereği neyse, bu bir tek işlemden ibaret değil. Kendi içerisinde yerine getirilmesi gereken bir çok işlem var. Netice almak istiyorsak bunu da biraz kapalı tutmamız gerekir diye düşünüyorum. O nedenle bize gelen yazıyı da öyle bekletilsin diye herhangi bir yerde tutmuyoruz. Yapmakta olduğumuz çalışmalar var. Direktifse direktif, başka bir türlü işlem gerekiyorsa onu yaptık, yapıyoruz ve yapacağız."

Babacan'dan muhalefet turu

Çiçek, Bush ile Erdoğan arasındaki görüşme ve gelinen süreçle ilgili Dışişleri Bakanı Babacan'ın tura çıkarak muhalefeti bilgilendireceğini belirtti. Terörle mücadelede her türlü bilgiyi kamuoyuyla paylaşma imkanı olmadığını belirten Çiçek, şunları söyledi:

"'Tezkere çıktı da ne oldu?', 'Direktif verildi mi verilmedi mi?' tarzında uzun bir tartışma oldu. Ama biz yaptığımız işin gereği olarak 24 Ekim tarihinde Genelkurmay Başkanlığı'na yazdığımız yazıdan kimseye bahsetmedik. Bunun açıklanması Sayın Genelkurmay Başkanı'mızın takdiridir. Demek ki bir çok şeyi yapıyoruz ama bunu büyük ölçüde kamuoyu ile paylaşma imkanımız yoktur. Ama Sayın Başbakan bu ziyaretinde, söylenmesi gereken ne varsa bunların hepsini Sayın Bush'a ifade etmiştir." Çiçek, "İsrail ile casus ve uydu sistemleri ile ilgili bir anlaşma yapılıp yapılmayacağına" ilişkin soru üzerine, Türkiye ile İsrail'in pek çok konuda olduğu gibi askeri alanda da işbirliğinin olduğunu dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious