Çiçek: Gerekirse Filistin'e asker gidebilir

Çiçek: Gerekirse Filistin'e asker gidebilir.9906
  • Giriş : 05.01.2009 / 18:10:00
  • Güncelleme : 05.01.2009 / 18:11:33

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, gerekirse Türkiye Filistin'e askere gönderebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın bitiminde açıklamalarda bulundu. İsrail'in Gazze'ye düzenlediği kara harekatının var olan krizi derinleştirdiğini söyleyen Çiçek şöyle konuştu:

"İsrail'in kara harekatını başlatması da krizi derinleştirmiştir. İnsanlık dramının sona erdirilmesi için Türkiye diplomatik temaslarını sürdürüyor. Başbakan Suriye, Ürdün'ü ziyaret etmiştir. Hamas tarafıyla da temasa geçilmiştir. Katar Başbakanı ile de konu görüşülmüştür.  Bugün Sayın Erdoğan Putin, Brown ve Berlusconi'yle konuyu görüşmüştür. Ayrıca Dışişleri Bakanımız da Riyad'da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı'yla da görüşmüştür. Sayın Cumhurbaşkanımız da Ahmedinejad ile telefonda görüşmeler yapmıştır. Türkiye bu harekat başlamadan önce yardımlarını sürdürüyordu. Harekattan sonra da yardımlar artırılmıştır. 10 tır gıda yardımı bölgeye gönderilmiştir. 13 ton ilaç gönderilmiştir. Haberlerden de bildiğimiz gibi Gazze'de elektrik ve su yok. Jeneratör ile bunlar temin edilmektedir. Bir kısım yaralı Filistinlinin Türkiye'de tedavilerinin yapılması için çaba sürmektedir. Türkiye sadece Gazze'ye değil Irak vatandaşlarına da bu hizmeti sunmaktadır."

Erdoğan'ın dünya liderleriyle yaptığı görüşmede ateşkes sağlanması gerektiğini ilettiğini belirten Çiçek, Başbakan'ın Ortadoğu turuyla ilgili olarak da bilgiler verdiğini belirtti.

"BARIŞA KATKI SAĞLAYACAKSA ASKER GÖNDEREBİLİRİZ"


Çiçek, İsrail'in Gazze saldırısı için barışa katkı sağlayacaksa asker gönderebileceklerini söylerken şöyle konuştu: "Türkiye şu an dünyanın bir çok bölgesine asker göndermiş ve üzerine düşeni yapmıştır. Türkiye barıştan yana samimiyetini ispat etmiş bir ülkedir. Eğer barış bu yönüyle sağlanacaksa tabii ki gönderecektir. Ancak öncelikli olan Gazze'deki kanın durdurulmasıdır. Türkiye'de orantısız güç kullanıldığı zaman tepkiler dile getiriliyor. Barışa katkı sağlarsa asker de gönderebiliriz"

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*