Çiçek hastalığı 400 koyunu telef etti

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

HAKKARİ’nin Yüksekova İlçesi Bağdaş Köyü'ne bağlı Gedikli mezrasında 10 gündür başgösteren çiçek hastalığı nedeniyle 400 koyun telef oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, köylülerin telef olan hayvanlarını sigortalamadıkları için afet kapsamına alınmayacağını, devletin de zararlarını ödeyemeyeceğini söyledi.


50 haneli 650 nüfuslu Gedikli mezrasında görülen hastalığın, kısa sürede yayılması, yeni doğan kuzuların da telef olmalarına yol açtı.

Köyde 400 koyun ve kuzunun telef olması üzerine, köylüler, Tarım İl Müdürlüğü'ne başvurarak yardım istedi. İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, köyde inceleme yaptıklarını, ancak hayvanlar hastalığa yakalandıkları için müdahale edemediklerini belirtti. Kuzuların çiçek hastalığına yakalandığını açıklayan yetkililer, köylüler hayvanlarını sigortalamadıkları için afet kapsamına alınmayacağını, devletin de zararlarını ödeyemeyeceğini söyledi. Yetkililer, “Çiçek hastalığının 6-8 günlük kuluçka dönemi içerisinde virüs çoğalarak hastalık yapma sınırına ulaşır. Bunu takiben kana karışma dönemi başlar. Virüs kan yoluyla bütün dokulara ve deriye yayılır. Virüsün sebep olduğu bu hastalık, havadaki küçük damlacıklardan ve hastalıklı hayvanlarla temas sonucu yayılmaktadır. Köylüler, hasarın karşılanmasını istiyor. Ancak hayvanlarını sigorta yaptırmamışsa devlet bu hasarları karşılamıyor. Hastalığın diğer hayvanlara bulaşmaması için ekiplerimizi gerekli önlemleri alacaktır” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious