Çiçek: Hiçbir şirket ile bağım yok

  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

Çiçek, MVM inşaat şirketi dahil herhangi bir şirket ile hiçbir bağlantısı olmadığını vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çiçek, "Bir bağlantıyı ortaya çıkaran varsa ben gereğini yapmaya çoktan hazırım." dedi.

"Bizler namuslu insanlarız. Namuslu siyaset yapıyoruz. Dürüst kaldık, dürüst kalmaya devam ediyoruz. Bu türlü genellemeler ile bir kısım insanlar üzerine gölge düşürmeye kimsenin hakkı yok." diye konuştu.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'nde katıldığı bir programda basın mensuplarının sorularını cevapladı. Türkiye'de hükümetin ve ordunun yargıya müdahale ettiği yönünde ABD'de bir rapor hazırlandığının hatırlatılması üzerine Çiçek, "Raporu henüz incelemedim. Rapor bir değerlendirmedir. Kesin hüküm değildir. Çok doğru bir ifade olarak görmüyorum. Ama ayrıntısını görmemiz lazım." dedi.

Türkiye'de yargının bağımsız olduğunu ancak zaman zaman bununla ilgili tartışmalar yaşanabildiğini kaydeden Çiçek, "Bazı kararlar bazılarının işine gelmediğinde hemen böyle şeyler söylerler. Bunu Amerikalıların söylemesine gerek yok. İçerde de çoğu kişi zaman zaman bunu söylüyor. Bu bağımsızlıktan ne anlaşıldığına bağlıdır. Bunlar içi boş kavramlar, kimin neyi nasıl doldurduğuna bağlı." ifadesini kullandı.

"ÖCALAN İLE İLGİLİ SAĞLIKLI SONUÇ BİRKAÇ GÜN İÇİNDE ÇIKAR"

Abdullah Öcalan'ın zehirlendiği iddialarına karşın yapılan testlerle ilgili bir gelişmenin olup olmadığının sorulması üzerine Çiçek, "Gelişme olursa ilgili savcılık açıklama yapar. Devlet bu tür iddialar istismar konusu yapılmasın diye örnekler aldı. Sağlıklı sonuç bir kaç gün içinde çıkar." yanıtını verdi.

"Saç tellerinin dışarı çıkartılması mümkün müdür?" şeklindeki soruya ise Çiçek şu sözlerle cevap verdi: "Bir kere saç teli onun mudur? Siz önce, peşinen bir şeyi kabul ediyorsunuz sonra bunu doğrulatmaya çalışıyorsunuz. Kimin telidir bu? Böyle bir yalanı, gerçek dışı iddiayı ortaya atan; herhangi birinin telini de götürür 'bu onun telidir' diye. Oradaki şartlar böyle bir iddiayı doğrulayacak durumda değil. Güvenlik önlemleri en üst düzeyde. Türkiye bir hukuk devletidir. Ne yapıyorsa hukuk içinde yapar."

Zaman zaman uluslararası kuruluşların da gelerek Türkiye'deki cezaevlerini incelediği ve raporlar hazırladığını söyleyen Çiçek, Türkiye'nin bu konularda geçmişe göre daha iyi noktalarda olduğunu belirtti.

"MVM DAHİL HİÇBİR ŞİRKETLE İLGİM YOK"

"Deniz Baykal dün grup toplantısında MVM inşaat şirketini kuran Birlik Vakfı'nın kurucuları arasında sizin de ismizi söyleyerek bir eleştiri yöneltti. Bu konuda bir açıklamanız olacak mı?" diye sorulan Çiçek, bu iddiaları reddetti. Baykal ile dün akşam bir telefon görüşmesi yaptığını ifade eden Çiçek, Birlik Vakfı'nın kurucusu olmadığını, sonradan üye olduğunu kaydetti. Çiçek, "Orayı kuranlar benim üniversite yıllarından tanıdığım; memleketini, milletini seven insanlar. Bir sivil toplum örgütüdür. O örgütün tam sayısını bilemem, yüzlerce üyesi vardır." şeklinde konuştu.

Herkesin mesleği icabı veya gönüllü olarak bir kuruluşun üyesi olduğunu dile getiren Çiçek, kişisel yanlışlardan ötürü bütün bir camianın sorumlu tutulamayacağını vurguladı. MVM şirketi hakkında sahibinin kim olduğu dahil hiçbir bilgiye sahip olmadığını vurgulayan Çiçek, şöyle devam etti: "İster o şirket, ya da ister herhangi bir şirketle doğrudan, dolaylı herhangi bir bağlantımı ortaya çıkaranlar varsa ben gereğini yapmaya çoktan hazırım. Bizler namuslu insanlarız. Namuslu siyaset yapıyoruz. Dürüst kaldık, dürüst kalmaya devam ediyoruz. Bu türlü genellemeler ile bir kısım insanlar üzerine gölge düşürmeye kimsenin hakkı yok. Bu konuda daha dikkatli olsak uygun olur diye düşünüyorum. Yani genel suç ve ceza şahsidir. Kim suç işlerse, ceza ona verilir. Yoksa gelişigüzel suçlama yaptığımızda bu da başka türlü bir töre cinayetine benzer değerlendirme olur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious