Çiçek: Kıbrıs'taki çözümsüzlüğün nedeni Rum yönetimi

Çiçek: Kıbrıs'taki çözümsüzlüğün nedeni Rum yönetimi.10525
  • Giriş : 15.11.2007 / 08:22:00
  • Güncelleme : 15.11.2007 / 08:41:51

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'i ağırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, KKTC'nin 24. kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere öğleden sonra Ada'ya gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'i kabul etti.

Soyer, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, terör olaylarıyla oldukça meşgul olduğu ve üzüldüğü bir atmosfer içinde bile Ortadoğu'da barışın sağlanmasına yönelik girişimlerde bulunduğunu ifade ederek, İsrail ve Filistin devlet başkanlarını Ankara'da buluşturmanın diplomatik bir başarı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin, bölge ve dünya barışına dönük olarak büyük bir yetenek gösterdiğini vurgulayan Soyer, Ortadoğu barışına yönelik diplomatik başarının, Türkiye'nin ve Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs'ta barış ve çözüm için gösterdiği girişimle de taçlandığını bildirdi.

Soyer, “Bu yüzden Türkiye ve Kıbrıs Türk halkı birlikte, Kıbrıs'ta iki kesime, iki halkın eşitliğine, iki kurucu devletin eşitlik temelinde, Türkiye'nin garantörlüğünde bir ortak çözüme dönük gösterdiği kararlı tutumuna devam edecek” dedi.

Türkiye'nin Kıbrıs Türk halkına verdiği ekonomik ve siyasal desteğin ülke kaynaklarının kullanımıyla büyük bir değere dönüştüğünü ifade eden Soyer, Türkiye'nin desteğinin Kıbrıs Türk halkı için önemli olduğunu anlattı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de Türk hükümetinin bugüne dek her durumda Kıbrıs Türk halkının yanında olduğunu ve bundan sonra da yanında olmayı sürdürecğini bildirdi.

Bundan sonraki bayramların daha büyük bir coşkuyla kutlanması temennisinde bulunan Çiçek, Ada'da kalıcı barışın tesis edildiği ve bunların kutlanacağı günlerin de görüleceğine inancını dile getirdi.

Kıbrıs'ta bir çözümsüzlük varsa bunun sorumlusunun ne Kıbrıslı Türkler ne de Türkiye olduğunu ifade eden Çiçek, çözümsüzlüğün sorumlusunun Annan planına “evet” demeyen Kıbrıs Rum yönetimi olduğunu vurguladı.
Bunun dünya tarafından anlaşılması gerektiğini belirten Çiçek, Kıbrıs Türk halkına haksız bir tecrit uygulandığını ve bunu her platformda dile getirerek, bu haksızlığı anlatmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious