Çiçek: Rakka operasyonu uygun değil!

Çiçek: Rakka operasyonu uygun değil!.13267
  • Giriş : 09.03.2017 / 15:11:00

CHP'li Dursun Çiçek, Suriye'deki gelişmelere yönelik açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, Rakka'ya ulaşmanın çok maliyetli, o açıdan da Türkiye'nin operasyonuna katılmasının uygun olmadığını belirtti. Çiçek ayrıca Anayasa Değişikliği referandumana ilişkin de konuştu.

Anadolunun birçok yerinde resmi araçlarla "evet" kampanyası  yapıldığını ileri süren ve buna ilişkin bazı fotoğraflar gösteren Çiçek, devlet  imkanlarıyla yardım paketleri dağıtıldığını, kutuların üzerinde de "evet" yazılı  olduğunu söyledi.

Çiçek, bu ve buna benzer uygulamaların kabul edilemez olduğunun ifade  ederek, suç duyurusunda bulunduklarını aktardı.

Dursun Çiçek, konuşmasında Suriye'deki gelişmeler ile Genelkurmay  Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Antalya'da Rusya ve ABD'li mevkidaşlarıyla bir  araya gelmesine de değindi.

Çiçek, "15 Temmuz badiresini atlatmış bir Genelkurmay Başkanı, Rusya  ve ABD Genelkurmay Başkanlarını bir araya getirip Suriye'yi konuşuyorsa, siyasi  iktidar için de aynı sahneyi yaratmak bir vicdan borcudur. Onların da ABD ve  Rusya'yı bir masada toplama gücü olması lazım. Demek ki askerin bu gücü var,  siyasilerin yok. Siyasiler o masada olsa Suriye konusu kolayca çözülür."  değerlendirmesinde bulundu.

Menbiç'in PKK unsurlarından arındırılması gereken bir bölge olduğunun  altını çizen Çiçek, şunları kaydetti:

Amerika buranın batısına kendi askerlerini yerleştirdi ki Türkiye'nin  Menbiç'e yönelik bir harekatını engellemek maksadıyla. 'Ben buradayım. Menbiç'e  gideceksen, benimle savaşacaksın' diyor. Herhalde orta yol olarak Menbiç'in  kontrolünün Suriye ordusuna bırakılması bir çözüm yolu olarak görünüyor. Tabii  PKK'ların buradan çekilmesi bizim esas maksadımız, Suriye ordusuna veya ÖSO'ya  bırakılır. Aslında bu konuda hükümetin çok ısrarcı olmaması lazım. PKK  unsurlarının çekilmesi bizim için yeterlidir."

Çok daha denirlikte bulunan Rakka'ya gitmenin, Türkiye açısından  riskli ve zor olduğunun altını çizen Çiçek, "Türkiye'nin kontrol ettiği bir  bölgeden Rakka'ya ulaşmak çok daha maliyeti yüksek, çok daha zayiatı fazla olan  bir harekat. O açıdan Türkiye'nin Rakka operasyonuna katılması uygun değil."  şeklinde konuştu.

Rakka'ya bir harekat düzenlenmesi halinde burada kalmanın da  gerekebileceğine işaret eden Çiçek, bunun da lojistik destek açısından sorun  olabileceğini söyledi.

Çiçek, "Yol üzerinde de dost unsurlar olmayacak. Bu nedenle askeri  açıdan sıkıntılar yaşayabiliriz. 'PKK unsurları hiç katılmayacak, Türkiye'ye  verilen sözler yerine getirilecek, Türkiye ve ABD silahlı kuvvetleri birlikte  harekat yapıp amaca ulaştıktan sonra burayı şu unsurlara teslim edecek' şeklinde  kısa vadeli, kapsamı belirli bir harekat olabilir. Ama ucu açık bir harekata  Türkiye'nin girmemesi çıkarlarına uygundur." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*