Çiçek: TSK ile gurur duyuyoruz

Çiçek: TSK ile gurur duyuyoruz.7907
  • Giriş : 22.02.2008 / 16:16:00

Cemil Çiçek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır ötesine gerçekleştirdiği harekatın başarıya ulaşabilmesi için hükümet olarak ellerinden geleni yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çiçek, “(Türk Silahlı Kuvvetleri) Zor kış şartları altında bugün ülkenin güvenliği, birliği, dirliği için bu operasyonları sürdürmektedir” diye konuştu. Çiçek, TSK'nın sınır ötesi operasyonu hakkında açıklama yaptı.

Sınır ötesi harekat konusunda, TBMM'den hükümet olarak, yetki aldıklarını anımsatan Çiçek, şunları söyledi:
“Alınan bu yetki çerçevesinde hükümet olarak da bunun gereğinin ifası için Türk Silahlı Kuvvetlerine bir direktif verildi. Dolayısıyla bir süreden beri Kuzey Irak'ta sürdürülen bu operasyonlar, TBMM'den alınan yetki ve hükümetin verdiği direktifler çerçevesinde sürdürülmektedir. Bu operasyonların hedefi, daha ilk günden ifade ettiğimiz gibi, doğrudan doğruya PKK terör örgütüdür ve onun barındığı yerlerdir. Bizim oradaki sivil halkla en ufak bir problemimiz yok. Ne Irak'ın kuzeyindeki ne Irak'ın güneyindeki ya da ortasındaki insanlarla Türkiye'nin herhangi bir derdi yok. Onlar bizim kardeşlerimizdir. Birçok acı ve tatlı hatırayı birlikte paylaştık, paylaşıyoruz. Dolayısıyla dost ve kardeşlerimize karşı bizim kati suretle art niyetimiz olamaz. Bu harekat, tümüyle, doğrudan doğruya PKK terör örgütüyle ilgilidir. Herkes, bütün dünya kamuoyu biliyor ki Türkiye'yi rahatsız eden bu terör örgütü, Kuzey Irak'ta yuvalanmaktadır, eğitimlerini orada yapmaktadır, lojistik imkanlar oradan sağlanmaktadır. Sonra sınırları geçmek suretiyle Türkiye içerisinde, Türkiye'nin bütünlüğüne, huzuruna, barışına karşı kanlı eylemler ortaya koymaktadır. İşin bu noktaya gelmemesi için Türkiye olarak biz, geçmişte elimizden gelen her türlü çabayı gösterdik. Herkese durumu anlatmaya çalıştık. Herkesin bu kanlı eylemlerin durdurulması noktasında bir çabanın, gayretin içerisine girmesini istedik. Ama buna karşılık, geçmişte maalesef arzu ettiğimiz netice hasıl olmadı.”

“KARARLILIĞIMIZ SÜRECEK”

Türkiye'nin terörle mücadelede kararlı olduğunu vurgulayan Çiçek, “Bunu herkesin çok iyi bilmesi lazım ve bunun altını da kalın çizgilerle çiziyoruz. Türkiye, kendi güvenliğini sağlamak noktasında üzerine düşeni her ne pahasına olursa olsun kararlılıkla sürdürecektir ve bu kararlılığımız devam ediyor. Ta ki bu bela ülkemizden, hatta bölgemizden uzaklaşıncaya kadar” diye konuştu.

Çiçek, Türkiye'nin belli bir süreden beri sürdürdüğü bu operasyonların, devletin ilgili tüm kurumlarıyla yakın bir istişare, dayanışma ve görüş birliği içinde yapıldığını belirtti.

Cemil Çiçek, “Dolayısıyla bu harekatın başarıya ulaşabilmesi için hükümet olarak elimizden gelen her türlü çabayı gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir an evvel bu operasyonlardan başarıyla çıkması için bize düşen neyse onu yaptık, yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin zor kış şartları altında ülkenin güvenliği, birliği ve dirliği için bu operasyonları sürdürdüğünü belirten Çiçek, “Türk Silahlı Kuvvetlerine tebriklerimizi, teşekkürlerimizi ifade etmek istiyorum. Onlarla gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious