Çiçek: Türkiye'nin gündeminde seçim yok

Çiçek: Türkiye'nin gündeminde seçim yok.11015
  • Giriş : 25.07.2008 / 14:27:00

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türkiye'nin gündeminde seçimin bulunmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM'de gazetecilerin Yüksek seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın'ın "Seçimlere ilişkin hazırlıklarımız tamam" sözüyle ilgili sorularını yanıtlayan Çiçek, "Sayın Başkan teorik bir imkanı söylüyor. Türkiye'nin gündeminde seçim yok" dedi.

"YSK Başkanı sıfatıyla zaten geçen yıl 22 Temmuz öncesi yasa çıkartılırken de konuştular. Dediler ki 'Biz 80 gün içinde seçim yapabiliyoruz, 80 günden daha aşağı yapamıyoruz'" diyen Çiçek, "Teorik olarak her zaman 80 günü aşan bir tarihte seçim yapılabilir, onu söylüyor. Ama Türkiye'nin gündeminde seçim yok" diye konuştu.

Bir gazetecinin "Neden böyle bu dönemde açıklama yapmış olabilir?" sorusu üzerine de Çiçek, "Sizin bana sorduğunuz gibi... Siz soruyorsunuz, biri cevap veriyor. O sonra Türkiye'nin gündemine geliyor" ifadesini kullandı.

Bu parlamentoda seçimin gündeme geleceği kanaatinde olmadığını belirten Çiçek, başkalarının gündemde olmayan konularla ilgili değerlendirme yapmasının kafa karışıklığı yarattığını söyledi.

Çiçek, "Türkiye'de bir kısım yanlış anlaşılmalara da sebebiyet veriyor. Siz sorduğunuz için oluyor gibi geliyor bana. Yoksa Sayın Başkan sizleri toplayıp böyle bir açıklama yapmadı. Aynen bana sorduğunuz gibi... Gündemde olmayan konuları sormayın, kendi kendinize de gündem yaratmayın" dedi.

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu da gündemlerinde erken seçim olup olmadığına ilişkin soruya, "Hükümetin gündeminde öyle konuşulmuş bir gündem maddesi yok. Seçimle ilgili çok spekülasyonlar yapılıyor. Hükümetin veya parlamentonun gündemine bu şekilde bir konu yok" karşılığını verdi.

Bunun, YSK Başkanı Aydın tarafından açıklandığının sorulması üzerine ise Başesgioğlu, "Onu bilemem, bunu kendisine soracaksınız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*