Çiçek ve Gül öğretmenleri kabul etti

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve 81 ilden gelen öğretmenler, 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında, Bakan Gül'le, Başbakan Erdoğan'ın yerine öğretmenleri kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve 81 ilden gelen öğretmenler, 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da bulunması dolayısıyla, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ü ziyaret etti. Başbakanlık Yeni Bina'da gerçekleşen ziyarette konuşan Bakan Çelik, 58. ve 59. hükümette bütçeden en büyük payın Mille Eğitim Bakanlığına ayrıldığını belirterek, Abdullah Gül'e bundan dolayı teşekkür etti.

Sağlanan kaynakları en iyi şekilde kullanmaya çalıştıklarını ve içinde bulundukları dönemin, eğitimde değişim ve dönüşüm dönemi olarak tarihe geçeceğini ifade eden Çelik, bu dönemde derslik sayısının 100 bin 280'e ulaştığını, okullara internet bağlantısı yapıldığını, okulların yüzde 90'dan fazlasının bilgisayar ile donandığını, müfredatın değiştiğini ve okullaşma oranında çok ciddi miktarda ilerleme sağlandığını kaydetti.

Çelik, ''Haydi Kızlar Okula'' kampanyasında 222 bin 800 kız çocuğunun okula başlatıldığını, ''Eğitime Yüzde Yüz Destek'' kampanyası çerçevesinde iş dünyasından 2 milyar dolar katkı sağladığını belirterek, yapılanların ve ayrılan bütçenin genç ve dinamik bir nüfusa sahip Türkiye için yeterli olmadığını söyledi.

''22 BAKANLIK BİR YANA, MEB BİR YANA''

Kamuda kullanımına izin verilen kadroların yüzde 50'ye yakınının Milli Eğitim Bakanlığına verildiğine dikkati çeken Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bu konuda hassas davrandığını ve ''22 bakanlık bir tarafa, Milli Eğitim Bakanlığı bir tarafa'' şeklinde ifade kullanarak, olaya bakışını belirttiğini kaydetti.

Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı'nda, bugüne kadar 93 bini kadrolu öğretmen olmak üzere 210 binin üzerinde istihdam sağlandığını anlattı. Öğretmenevleri hakkında da bilgi veren Çelik, daha önceki hükümetler döneminde özelleştirme kapsamına alınan öğretmenevlerinin, öğretmenlerin talebi doğrultusunda özelleştirme kapsamından çıkartıldığını ve kalitesinin yıldızlı oteller seviyesine yükseltildiğini söyledi.

Hüseyin Çelik, 2006 yılında ek ders ücretlerine yüzde 43 oranında zam yapıldığını, öğretmenlerin ek ödemesi olmayan kamu personeline uygulanan 40+40 seyyanen zamdan yararlandırıldığını ve bu yolla öğretmen maaşlarında, 2006 yılında öğretmen ders ücreti alıyorsa, yüzde 20'lik bir artış uygulandığını belirtti. Yapılan iyileştirmelere rağmen öğretmenlerin ücretinin yeterli olmadığını, aile fertleriyle birlikte insanca yaşamak için bu paranın az olduğunu düşündüklerini ifade eden Çelik, öğretmenler adına hükümetten taleplerde bulunmaya devam edeceğini, öğretmenleri daha iyi şartlara kavuşturmak için çalışacağını söyledi.

Gül de ''Önce konuşayım, hak edersem hediye verirsiniz. Müjde varsa onu ben değil, Sayın Başbakan verir'' yanıtını verdi.

''ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİMDİR''

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de en iyi yatırımın eğitime yapılan olduğunu belirterek, ''Kaynaklar her yerde kısıtlıdır, önemli olan bu kaynakların nasıl kullanıldığıdır. Kaynaklar önceliklere göre dağıtılır, önceliğimiz eğitim olduğu için bütçemizin en büyük kısmını eğitime veriyoruz'' diye konuştu.

Bir ülkede eğitime ne kadar çok yatırım yapılırsa o ülkenin geleceğinin o kadar parlak olduğunu ifade eden Gül, öğretmenlerin daha çok bilgili, vizyonlu ve dünyadaki değişime açık olması halinde görevini en iyi şekilde yapmış olacağına işaret etti.

''İnsan kaynakları sağlam olmazsa, o ülkedeki insanlar vizyon sahibi olmazsa kaynaklar boşa gider'' diyen Abdullah Gül, Türkiye'deki başarıların hepsinin eğitim sisteminin neticesi olduğunu, 4 sene içinde çok köklü reformlar yapıldığını ve eğitim sektörünün de çok köklü reformlara ihtiyacı olduğunu kaydetti. Milli Eğitim Bakanı Çelik, konuşmaların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a iletilmek üzere Abdullah Gül'e tüm öğretmenler adına, porselen bir tabak ve sürahi ile Batman'dan gelen öğretmenin getirdiği el dokuması bir kilimi sundu. Gül de 80 ilden ve Ankara'dan ziyaretine gelen öğretmenlere çini işlemeli birer porselen tabak hediye etti ve toplu olarak fotoğraf çektirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious