'Çiçek yetiştirip kuşları besledi'

  • Giriş : 01.01.2007 / 00:00:00

Saddam Hüseyin'in hapisteki günlerine şahitlik eden Kıdemli Çavuş Robert Ellis, Saddam'ın hapishanedeki çiçekleri suladığını ve tansiyonunu düşük tutmak için kafe içtiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık görevlisi Ellis, ABD'nin Missouri eyaletinde yayın yapan St. Louis Post-Dispatch gazetesine Saddam'ı anlattı. Ellis, hapishanede "Victor" olarak adlandırdıklarını kaydetti. Ellis, Saddam Hüseyin'e 2004-05 yıllarında baktı. Kıdemli Çavuş Ellis, Saddam'ın çok az şikayette bulunduğunu anlattı. Ayrıca Ellis, Saddam'ın hayatta kalması için çok sıkı emirler aldığını da vurguladı. Ellis, Amerikalı bir albayın kendisine, "ABD'nin gözetiminideyken ölmemeli." dediğini kaydetti.

Kıdemli Çavuş, Saddam'ın hücresinde bir yatak, masa, 2 plastik sandalye ve iki banyo olduğunu kaydetti. Ellis, Saddam'ın açık alana çıktığında ekmek kırıntıları ile kuşları beslediğini belirtti. Bununla birlikte Ellis, Irak'ın devrik liderinin çiçekleri de suladığını anlattı. Ellis, "Bana küçükken çiftçi olduğunu söyledi. Nereden geldiğini de hiç unutmadığını anlattı." dedi.

Saddam'ın sorun çıkarmadığını belirten sağlık görevlisi Ellis, çok az şikayette bulunduğunu kaydetti. Ellis, Saddam'ın çocuklarına yatmadan önce hikayeler okuduğunu ve kızı hastalığında ilaç verdiğini anlattığını söyledi. Saddam'ın Uday ve Kusay adlı çocukları Amerika'nın 2003'teki saldırı sırasında ölmüştü. Ellis, Saddam'ın ölüm hakkında konuşmadığını ve ne yaptıysa Irak için yaptığını savunduğunu kaydetti.

Kıdemli Çavuş Ellis, Saddam'ın Amerika'nın neden Irak'ı işgal ettiğini de sorduğunu söyledi. Ellis, Saddam'ın kendisine, "Irak'taki yasalar adildi. Kitle imha silahları da yoktu." dediğini aktardı.

Kıdemli Çavuş Ellis, kardeşinin ölüm döşeğinde olması nedeniyle Amerika'ya geri dönmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious