Çiçekçiler Sevgililer Günü'ne hazır

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

14 Şubat Sevgililer Günü'nde çiçek alırken, yaprakların canlı ve çiçeklerin de beklememiş olmasına dikkat edilmesi istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle çiçekçilik sektörünün bunalımlı bir döneme girdiğini belirten Soydal, Öğretmenler Günü, Yılbaşı, Sevgililer Günü, Dünya Kadınlar Günü ve Anneler Günü gibi özel günlerde çiçekçi esnafının bir nebze de olsa nefes alabildiğini kaydetti. Antalya'da satışa sunulan çiçeklerin tamamının yerli üretim olduğunu ifade eden Soydal, bu yıl Antalya'da ithal gül satılmayacağını söyledi.
Antalya'da kurulan modern ısıtıcılı seraların yaygınlaşması ve üreticilerin bilinçli olarak çeşitliliğe yönelmesi nedeniyle, bu yıl üretilen çiçeklerin kalitesinin arttığına dikkati çeken Soydal, ''Bu yıl üretilen çiçeklerin kaliteli ve bol çeşide dayalı olması, başta gülde yaşanan ithalatı durdurmuştur'' dedi.

ÇİÇEK ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Vatandaşların ucuz olduğu gerekçesiyle sokak satıcılarından çiçek almamalarını isteyen Soydal, şöyle konuştu:
''Ucuz etin yahnisi yavan olur diye bir atasözü vardır. Sevgililer, beklemiş, yaprakları dökülen çürük güllerle zorda kalabilir. Çiçek satın alırken çiçeğin taze ve yapraklarının canlı olmasına ve çiçeklerin beklememiş olmasına dikkat edilmelidir. Kutu içinde satılan çiçekler bayat olabilir. Alışveriş merkezlerinde satışa sunulan ve paketlenen çiçekler uzun süre beklemiş olabilir.''

ÇİÇEK SATIŞ FİYATLARI
Soydal, Sevgililer Günü'nde çiçek fiyatlarının geçen yıldan farklı olmadığını bildirdi. Gülün kalitesine göre 5, 7,5 ve 10 YTL'den satılacağını ifade eden Soydal, orkidelerin 50-75 YTL, frezya demetini 5 YTL, cerbere 2 YTL, lalenin 3-5 YTL'den satılacağını kaydetti.
Soydal, Sevgililer Günü'nde Antalya'da 50-75 bin dal arasında çiçek satışı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious