Çiçekler erken kurudu!

  • Giriş : 12.05.2007 / 00:00:00

Çiçekler erken kurudu, balcılar göç kararı aldı!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Havaların erken ısınması, yağmurların yağmaması nedeniyle arıların bal aldığı çiçeklerin erken kuruması, Bergamalı arıcıların, arı kolonilerini geçen yıllara göre bir ay önceden Trakya bölgesine götürme kararı almalarına neden oldu.

İzmir’in Bergama ilçesindeki Bergama Arıcılar Derneği Başkanı Kerami Bölükoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, küresel ısınmanın arılara ve arıcılara büyük zarar verdiğini belirtti.

Bergamalı arıcıların kolonilerine iyi bakarak kış aylarını ’’en az kayıpla atlattığını’’ kaydeden Bölükoğlu, şu bilgiyi verdi:

’’Küresel ısınmaya bağlı olarak havaların erken ısınması ve yağmurların yağmaması nedeniyle bölgemizde çiçekler erken kurudu. Arıcılarımız arılarını yaşatabilmek için haklı olarak her yıl Haziran ayında göç ettikleri Trakya bölgesine, bu yıl Mayıs ayında gitmek zorunda kaldı. Şayet, Trakya bölgesinde de aşırı sıcak olması halinde arı kolonileri Karadeniz bölgesine taşımayı konuştuk.’’ Bölükoğlu, Bergama’da 800 dolayında arıcının, 50 bin koloni arısı bulunduğunu, bu arı kolonilerinden yılda ortalama 600-700 ton bal üretimi yapıldığını ifade etti.

Bölükoğlu, son günlerde artan bal fiyatlarının Adana ve Hatay yöresinde yaşanan arı ölümlerine bağlı olduğunu, 2-3 ay sonra yeni hasat ürünün alınmasından sonra piyasaların dengeleneceğini savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious