Çiçekler zehirleyebilir

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Bitkiler sağlık açısından tehlikeli olabiliyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, ABD'de her yıl 100 bin kişinin bitkilere bağlı zehirlenme nedeniyle hastanelere başvurduğunu belirterek, ''Her 100 zehirlenme olayının 3-4'ünün nedeni bitkiler'' dedi.

Yaprakları zehirli mi?

Yaprakları, çiçekleri, güzel olan bazı bitkilerin çocukların ilgisini çektiğini belirten Yorulmaz, çocukların bu bitkilere dokunmaları, çiçeklerini, yapraklarını, meyvelerini koparmaları ve yemeleri sonucu zehirlenme olaylarının yaşandığını söyledi. Çiçek satın alırken görünüşü ile birlikte zehirli olup olmadığına da dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Yorulmaz, ''Mümkün olduğunca zehirli olanlar evden uzaklaştırılmalıdır.

Eldiven ile tutun

Uzaklaştırılmak istenmiyorsa küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutulmalıdır. 5 yaşından büyük çocuklara salon bitkilerinin zararları anlatılmalıdır. Zehirli bitkilerin bulunduğu mekanlarda çocuklar mümkün olduğunca yalnız ve arkadaşlarıyla birlikte bırakılmamalıdır. Zehirli bitkilerin kurumuş yaprakları, kırılan dalları çıplak elle değil eldivenle tutularak temizlenmelidir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious