Çicek'ten şok açıklama!

  • Giriş : 27.04.2007 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek:Vekillere tehdit mesajları geliyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çiçek: Milletvekillerine, yarın (Cuma) meclise gitmeyin, bu vatana ihanet olur, evlat acısı çekmek istemiyorsanız’’ biçiminde tehdit mesajları geliyor.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, yarın (Cuma) ilk turu yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili kimi bağımsız milletvekillerine kimi kanallardan, ’’yarın meclise gitmeyin, bu vatana ihanet olur, evlat acısı çekmek istemiyorsanız’’ biçiminde tehdit mesajları geldiğini bildirdi. Çiçek, konunun İçişleri Bakanlığı’nca incelendiğini, mesajların nereden geldiğinin gerekirse açıklanacağını kaydetti.

CNN TÜRK Televizyonu’nun canlı yayında soruları yanıtlayan Cemil Çiçek, cumhurbaşkanlığı seçiminde 367 çoğunlukla ilgili sorular üzerine, konuya hukuk açısından bakılması durumunda bir sorun olmadığını söyledi. Geçmiş uygulamalara bakıldığında da bunun çok açık olduğunu ifade eden Çiçek, ortada hukuksal bir sorun olmadığını, ancak hukuku siyaseten kullananlar olduğunu, hukuksal kimliği olanların bile bunu kullandığını bildirdi.

Çiçek, 1961 Anayasası ile 1982 Anayasası’nın ilgili maddeleri karşılaştırıldığında, düzenlemenin neden böyle yapıldığının açık olduğunu dile getirdi.

12 Eylül harekatının en önemli gerekçesinin de cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılamaması ve devletin başsız kalması olduğunu belirten Çiçek, ortada çok açık ve net düzenlemeler bulunduğunu kaydetti. Çiçek, ’’Meclis tutanakları ve tarihsel yoruma bakınca da ortada bir tereddüt yok. Herkes, iktidar karşısında hukuku zorlayarak bir yorum getirmeye çalışıyor’’ dedi.

Çiçek, yarın yapılacak ilk tur oylamada 367’yi bulamama gibi bir endişeleri olmadığını anlattı.

-’’CHP, ÖZAL DÖNEMİNDE DE BUNU ORTAYA KOYDU’’-

Bu biçimde bir muhalefetin, CHP’nin eski geleneği olduğunu savunan Çiçek, ’’Boykot yapmak. Rahmetli Turgut Özal döneminde de ortaya koydu. Bildiği yol budur. Bunu yine ortaya koymaya çalışıyor. Gerekçeler, cümleler, söylenenler, hatta söyleyenler bile aynı. Boykot yapmak politik üslup haline geldi’’ dedi.

TBMM Genel Kurulu’na gelip gelmeme konusunda karar verme sürecini en iyi ANAVATAN’ın değerlendireceğini ifade eden Çiçek, ’’Orada görev yapan arkadaşlarımız rahmetli Özal’a ne kadar zorluk çıkarıldığını bilirler. CHP’nin tavrı, kendi geçmişine uygun’’ diye konuştu.

-’’ÖNCE SEÇİM, SONRA REFORM PAKETİ’’-

Türkiye için zamanın çok önemli olduğunu, cumhurbaşkanının ilk turda seçilmesini ve ondan sonra diğer işlere bakılması gerektiğini belirten Çiçek, zamanın ülke ve demokrasi için bir fırsata dönüştürülebileceğini kaydetti.

İşbirliği durumunda üniversite, YÖK, siyasal etik, seçim Yasası gibi konularda çalışmaların yürütülebileceğini ifade eden Çiçek, Cumhurbaşkanı seçimini yapıp bu konuların konuşulabileceğini, 10. reform paketi olarak bu konuların birlikte ortaya konabileceğini, bu işbirliğine yalnızca ANAVATAN’ın değil, herkesin katılabileceğini anlattı. Bu süreçte uyum komisyonunun da çalıştırılabileceğini ifade eden Çiçek, bu konuların zaten ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu tarafından grup toplantılarında ve başka yerlerde dile getirildiğini vurguladı.

Çiçek, ’’Biz bugün rahmetli Özal’ın yaşadığını aynen yaşıyoruz. Cümleler de konuşanlar da aynı. Şimdi ANAP’ın yerine AK Parti, rahmetli Özal’ın yerine de Abdullah Gül’’ diye konuştu.

Çiçek, birkaç ay içinde genel seçimlerin de yapılacağını ve tartışmalara son noktayı vatandaşın koyacağını, herkesin karnesini vatandaşın vereceğini söyledi.

-’’BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLLERİ TEHDİT EDİLİYOR’’-

’’Kurt, bulanık havayı sever’’ diyen Çiçek, ’’ortalığı karıştırmak isteyen fitne fesat yuvaları olduğunu’’ bildirdi. Çiçek, teknolojik olanakları da kullanarak sağın, solun zihnini karıştırmak ve insanları baskı altına almak isteyenler bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

’’Bazı milletvekillerine bazı kanallardan tehdit mesajları geliyor. ’Yarın meclise gitmeyin, bu vatana ihanet olur, evlat acısı çekmek istemiyorsanız’ tarzında. Kimler olduğunu söyleyip afişe etmek istemiyorum ama konunun üzerinde duruyoruz. Bu mesajlar nereden geliyor, bunları da icap ederse açıklayacağız. İçişleri Bakanlığı inceliyor.

50 yılı aşan bir demokrasi deneyiminden sonra halen bu türlü fesatlardan fayda umanlar varsa şunu bilmelidirler ki, biz yarın meclise gideceğiz, ben yarın meclise gideceğim. Kimse beni, anayasal görevimi yerine getirmekten alıkoyamaz. Bu bizim millete, devlete ve tarihe karşı sorumluluğumuzdur. Sayın milletvekilleri de geleceklerdir. Bunca yıldır demokrasi tecrübesinden ve çekilen sıkıntılardan sonra halen bu yollardan medet ummak isteyenler varsa, demokrasiye, millet iradesine gölge düşürmek isteyenler varsa, millete rağmen hiçbir şeyin olmayacağını herkesin çok iyi anlaması lazım. Bunlar fesat çıkarmaya çalışıyorlar, fesatları da kursaklarında kalır. Bunu da herkesin çok iyi bilmesi lazım.’’

Tehditlere ilişkin bilgilerin kimi bağımsız milletvekillerinden duyulduğunu, mesajların nereden atıldığının araştırıldığını ifade eden Çiçek, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç’e saldırı girişimiyle Cumhurbaşkanı seçimi arasında da bağlantı kurmaya çalışanlar olduğunu söyledi. Çiçek, ’’Bu türlü işlerle seçim arasında bağlantı kurmaya, oy kullanacaklar arasında baskı kurmaya çalışanlar var. Bunu yapan insanlar iptidai insanlardır’’ dedi.

Bu türlü yollarla bir yere varılamayacağını dile getiren Çiçek, ulusun ortaya koyduğu iradeyi yok farzederek siyaset yapılamayacağını kaydetti.

-ERKEN SEÇİM-

Erken seçim çağrılarını da değerlendiren Çiçek, seçimlerin zamanında yapılacağını söylediklerini, ancak AK Parti’nin seçimlere her zaman hazır olduğunu söyledi.

Çiçek, seçilme yaşının 25’e indirilmesi konusunda yeni bir düzenleme yapıldığını hatırlatarak, seçimlerin 4 Kasım’dan önce yapılması durumunda, gençlerin seçime giremeyeceğini vurguladı.

’’Anayasa değişikliğine destek verirlerse biz ne zaman derlerse seçimi yaparız’’ diyen Çiçek, seçimlerle ilgili Anayasa değişikliğini yapmak kaydıyla bu işe olumlu bakacaklarını bildirdi.

TBMM Genel Kurulu’nda yarın nasıl bir tablonun ortaya çıkacağının sorulması üzerine de Çiçek, bu işleri yargının önüne götürmemek gibi bir sorumlulukları olduğunu anlattı.

Anayasa açısından yargıya götürülmesi gereken eylemler varsa buna saygı göstereceklerini kaydeden Çiçek, ’’Ama kendi işimizi yapamayıp bunu yargıya götürmek ne kadar sağlıklı bir yol onu göreceğiz. Yargının önüne böyle bir konu giderse oturup bir karar verecektir’’ diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious