Çiçek'ten teröre sert uyarı!

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek'ten terörle ilgili sert uyarı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çiçek, "Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan hakları vardır ve bunu sonuna kadar kullanacaktır"
Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Çiçek, bugün Kurul'un ana gündeminin terörle mücadele olduğunu belirtti. Çiçek, açıklamasını yazılı bir metinden okudu. Çiçek, şimdiye kadar terörle mücadele konusunda alınmış ve alınması gereken ne tedbir varsa hükümet tarafından alındığını ve alınmaya devam edeceğini kaydetti. Bakan Çiçek, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşanan olaylar üzerine dün Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nun toplandığını, bugünde Başbakan Erdoğan ve kuvvet komutanlarının katıldığı bir toplantı yapıldığını belirtti. Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nun eylüy ayından bu yana 7 toplantı gerçekleştirdiğini ifade eden Çiçek, hükümet ve devlet olarak terörle mücadele konusunun üç ayrı platformda devamlı olarak gündemlerinde tutuklarını ifade etti. Bakan Çiçek, terörle mücadeleninin Terörle Mücadele Yüksek Kurulu, Bakanlar Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu'nda devamlı olarak ele alındığını vurguladı. Terörle mücadeleninin MGK'nin değişmeyen gündem maddesi olduğunu vurgulayan Çiçek, bu toplantılar bugüne kadarki terörle mücadelede elde edilmiş bilgiler ve tecrübeler, daha önce alınmış kararlar ve uygulamalarının çok yönlü olarak gözden geçirildiğini ve ilave tedbirler üzerinde durulduğunu kaydetti.

GÜVENLİK GÜÇLERİNİN TALEPLERİ KARŞILANDI

Çiçek, terörle mücadele için güvenlik güçlerinin taleplerinin tamamının karşılandığını vurgulayan Çiçek, bu mücadelenin etkin bir şekilde sürdürülmesi için ülke kaynaklarının gözetilmeksizin ne varsa karşılandığını kaydetti. Çiçek, terörle mücadele konusunda hükümetten istenen taleplerin kararlılıkla yerine getirildiğine işaret etti. Terörle mücadeleninin kendilerinin ve bütün cumhuriyet hükümetlerinin önceliği olduğuna işaret eden Çiçek,"Terörle mücadele mevsimlik iş değildir; uzun solukla, sabırla birbirimize inanarak, birbirimize güvenerek, iç politika konusu yapmadan birlik içinde, omuz omuza sürdürmüz gerekir. Terörle mücadele partiler ve hükümetler üstüdür. Bir devlet politikasıdır" dedi.

Terörle mücadele konusunda zaman zaman vatandaşların kafalarının karıştırıldığı ve devlete olan güvenin zedelendiğine işaret eden Çiçek, terörle mücadelenin hedefinin hiç bir zaman sade vatandaşlar olmadığını, bu mücadeleninin hedefi bölücü terör örgütü ve terör örgütü elamanları olduğunu belirtti. Çiçek, bölücü terörün içeriden kaynaklanan bir gerekçesiğinin olmadığını ve Türkiye'nin demokratik bir ülke olduğunu, herkesin kendisinin ifade etme özgürlüğü olduğuna dikkat çekti.

IRAK SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMESİ GEREKİR

Çiçek, bölücü örgütünün Irak'ta hayat bulduğunu, orada eğitim gördüğünü ve barındığını kaydetti. Türkiye'nin muhataplarına bu konuyu devamlı olarak ifade ettiğini vurgulayan Çiçek, Türkiye'nin içerisinde törer örgütünün yuvalandığının bir gerçek olduğunu kaydetti. Çiçek, kendilerinin Irak hükümetine ve ABD'ye uluslarası hukukun, anlaşmaların, ikili tahahüt ve beyanlarının gereği olarak fitnenin oradan berteraf edilmesini istediklerini kaydetti. Bu konuları muhattaplarına defalarca illettiklerini söyleyen Çiçek, Irak'ta yeni hükümetin kurulduğunu, çalışmaya başladığını ve güvenlik güçlerinin belli noktaya geldiğini, ümidlerinin Türkiye'ye yönelik tehditlerinin ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı.BM'nin aldığı bağlayacı kararla gereği Irak'ın PKK terör örgütü ile ilgili yapması gerekenlerin olduğunu söyleyen Çiçek, PKK'nın bir terör örgütü olduğunu, PKK'nın Irak'a tehdit oluşturmasa dahi gelecekte tehdit olacağını söyledi. Çiçek, Irak'ın bu unsurları göz önünde bulundururak, sorumlulukları olduğunu ve gereğini yapması istedi. Çiçek, PKK terörü konusunda hükümet olarak ne tür tedbir gerekiyorsa alacaklarını ve almaya devam edeceklerini belirtti.

ULUSLARARASI HUKUKTAN DOĞAN HAKLARIMIZI SONUNA KADAR KULLANIRIZ

Çiçek, bir soru üzerine, PKK terör örgütüne karşı Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan haklarının bulunduğunu ve bu haklarını sonuna kadar kullanacağını ifade etti. Çiçek, terörle mücadele konusunun uluslararası hukukta ilgili ülkeye hak verdiğine işaret ederek, terörle mücadeleyi sonuna kadar, kendi imkanlarımızla sürdüreceklerini ifade etti. Çiçek, PKK'yı terör örgütü olarak kabul eden ülkelerden bu konuda samimiyet ve işbirliği beklediklerini vurguladı.

Çiçek, terörle mücadele konusunda acil bir yasal düzenlemeye şu an itibariyle ihtiyaç bulunmadığını kaydetti. Çiçek, artan terör olayları ile ile ilgili olarak Olağanüstü Hal uygulanmasına geçilmesi gibi bir durumun olmadığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious