Cİdde'deki petrol zirvesinde alınan önemli karar

Cİdde'deki petrol zirvesinde alınan önemli karar.13418
  • Giriş : 23.06.2008 / 08:07:00

Petrol devleri ile hükümetlerin enerji bakanları, petrol fiyatlarındaki tırmanışa çözüm bulmak için bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyanın petrol devleri ile hükümetlerin enerji bakanları, akaryakıt fiyatlarındaki tırmanışa çözüm bulmak için dün Suudi Arabistan'ın başkenti Cidde'de bir araya geldi. 36 ülkenin katıldığı toplantının başında fiyat indiriminden çok temenniler dile getirildi. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, artan akaryakıt fiyatlarına karşı fakir ülkelerin desteklenmesi çağrısında bulundu.

Kral Abdullah, Petrol İhracatçısı Ülkeler Birliği'nin 1 milyar dolarlık fon oluşturmasını teklif ederken, kendilerinin de enerji fiyatlarıyla başa çıkabilmeleri için fakir ülkelere 500 milyon dolar kredi açacaklarını vurguladı. Uluslararası Enerji Konferansı'nın sonuç bildirisinde ise petrol üretiminin artırılması için yatırım kararı alındı. Fiyatlardaki tırmanıştan spekülatörler sorumlu tutulurken, mali piyasaların daha şeffaf hale getirilmesi istendi. Konferansta spekülatörlerin olmadığına dikkat çeken Enerji Bakanı Hilmi Güler de ilk fırsatta bu ikili aktörlerin de katılacağı bir toplantı önerdi.

Fakir ülkeler için ayrıca uluslararası enerji inisiyatifi kurulmasını öneren Kral Abdullah, Dünya Bankası'ndan bu teklifi tartışmak üzere bir toplantı tertip etmesini istedi. Kral ayrıca Cidde'de alınacak kararları ve küresel petrol piyasasını takip etmek üzere bir komisyon kurulmasını da teklif etti. Kendilerinin yüksek petrol fiyatlarına karşı üretimi artırmak istediklerini vurgulayan Kral Abdullah, ancak OPEC'e üye diğer ülkelerin fiyatların sorumlusu olarak spekülatörleri ve yüksek vergileri gördüğüne dikkat çekti.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown ise dünyanın önde gelen petrol üreticileri ve tüketicilerinin varili 140 dolara yaklaşan rekor fiyatlarının 'çok yüksek' olduğu konusunda şu anda hemfikir olduklarını kaydetti. Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali el-Naimi de talep olması halinde Suudi Arabistan'ın bu yılın kalan bölümünde günlük 9,7 milyon varilden fazla petrol pompalamaya hazır olduğunu bildirdi. El-Naimi'nin verdiği bilgiye göre Suudi Arabistan, günlük petrol üretimini gelecek yıldan itibaren yüzde 25 artırarak 12,5 milyon varile çıkarmayı planlıyor. Konferans, nihai bildirinin kabul edilmesiyle sona erdi. Katılımcı ülkeler, sonuç bildirisinde üretimin derhal artırılması konusunda açık bir isteklilik göstermezken, petrol piyasasının istikrarlı hale getirilmesi için mali piyasaların daha şeffaf ve daha iyi bir düzenleme içinde olması gerekliliğine vurgu yaptı. Petrol üretimi ve rafine edilme kapasitesinin yükseltilmesi için yatırımların artırılmasının gerekli olduğuna işaret edilen bildiride, "Dünya petrol piyasasının istikrarı için üretim zincirinde ek kapasite oluşturulması önemlidir." denildi. İngiltere Başbakanı Brown'ın, yıl sonunda Londra'da yeni bir enerji toplantısı düzenlenmesi önerisi de not edildi.

Toplantıda Türkiye'yi temsil eden Enerji Bakanı Hilmi Güler, 'fiyatlardaki artışın, hem üreten hem tüketen ülkeleri yakından ilgilendirdiğini' belirterek, "Aynı zamanda doğalgazı da etkiliyor. Bütün ülkelerin bütçeleri etkilendi. 140 doları gören fiyatın yüzde 40'ı normal olmayan maliyet unsurları. Bu durum, kazananı olmayan bir ilişki." diye konuştu.

Zirvede üreten ve tüketen ülkelerin, şirketlerin olduğuna, ancak asıl artışa sebep olan spekülatörlerin bulunmadığına işaret eden Güler, "İlk fırsatta bu ikili aktörlerin de katılacağı bir toplantı yapılmasını, hiç değilse gelecek toplantıda onlarla da görüşülmesini önerdim." dedi. Herkesin rahatsız olduğunu ve tedbir alınması konusunda uzlaştığını vurgulayan Güler, şunları kaydetti: "Tedbirler içinde, yeni rafinerilerin, yeni yatırımların yapılması var. Tabii bunlar yapılınca, parasını çıkartmak için, fiyatların bir miktar daha yüksekliğini devam ettirmesi gerekebilir. Fiyatların kısa bir zamanda düşeceği gözükmüyor. Fiyatlar geçen yılkinin iki katı arttı. İnanılmaz bir artış. Buna tedbir geliştirmek bizim görevimiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious