''Ciddi bir muhalefet boşluğu'' var diyen TÜSİAD'a tepki

''Ciddi bir muhalefet boşluğu'' var diyen TÜSİAD'a tepki.8504
  • Giriş : 07.04.2008 / 20:22:00
  • Güncelleme : 07.04.2008 / 20:26:53

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ'a CHP'den çifte tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, ''Ciddi bir muhalefet boşluğu'' olduğunu söyleyen TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ'a, ''CHP'yi eleştirmek için önce CHP'ye karşı önyargıların yıkılması lazım. TÜSİAD, yoksulluğu siyaseten sömüren AKP'ye, bugüne kadar ne söyledi?'' diye yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜSİAD'ın, Türkiye'nin en güçlü ve saygın sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu ifade ederek, TÜSİAD'ın demokrasi kültürünün ülkeye yerleşmesindeki önemine değindi.

TÜSİAD'ın eleştiri ve övgülerinin, siyasi partiler tarafından dikkatle izlendiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, ''Ama bizim gösterdiğimiz özenin TÜSİAD tarafından da gösterilmesi lazım'' dedi.

Yalçındağ'ın, ''Ciddi bir muhalefet boşluğu olduğuna'' yönelik sözlerine dikkati çeken Kemal Kılıçdaroğlu, ''CHP'yi eleştirmek için önce CHP'ye karşı önyargıların yıkılması lazım'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, sorumlu muhalefet yaptıklarını, yanlışları her ortamda dile getirdiklerini, bunları söylerken, hukukun üstünlüğünü, laik, demokratik sosyal devletin gereğini yerine getirdiklerini vurguladı.

-''İKTİDAR KANADINDAN DA İSTESELER...''-

CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, CHP'nin iyiniyetli çağrılarına, AK Parti kanadından sadece öfke seslerinin geldiğini, öfkeyle beslenen bir iktidarın olduğunu savundu. Kılıçdaroğlu, ''Keşke, bu ülkede sivil toplum kuruluşları, CHP'nin gösterdiği sorumluluğun benzerini iktidar kanadından da isteseler. İktidarın gücüne kimse teslim olmamalı, gücünden korkmamalı. Güce teslim olunursa, tek söylem, anamuhalefetin sırtına yıkılırsa bu da doğru değil. Bu ülkede işçi sendikaları var, ne yapıyorlar? Eğer uzlaşma diye, haklardan ödün vermeyi kabul ediyorlarsa, hangi demokrasiden bahsedeceksiniz'' dedi.

''AB'yi unutan bir iktidar kanadına övgüler düzmek doğru mu? AB ile ilişkilerde takiye mantığını gütmek, doğru mu?'' sorularını yönelten Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin bütün davranış ve eylemlerinde takiyeyi ön plana çıkardığını ileri sürdü.

CHP'li Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunu, anamuhalefet partisi olarak gayet iyi görüyoruz ve parlamentoda yaşıyoruz. Ama istiyoruz ki bizim gördüğümüz, duyduğumuz, yaşadığımız ve dillendirdiğimiz olayları, TÜSİAD da görsün ve duysun. Onların söylemlerinin doğru olduğu her zaman kabul edilmesin. Verdiği sözlere bakın, AKP bugüne kadar hangi sözünü yerine getirdi. Ekonominin bugün içinde bulunduğu durumun sorumlusu anamuhalefet partisi mi? Biz ekonomide neyi engelledik de yeteri kadar muhalefet yapmıyoruz.

Eğer bu ülkede, TOBB Başkanı, 'Biz kendi ülkemizde taşeron konumuna gelmek istemiyoruz' diyorsa, burada bir gerçeklik payı var. Bu gerçeklik payını acaba TÜSİAD duydu mu? 'İnsan hakları, laiklik, demokrasi, ekonomi' diyeceksiniz, peki ya yoksulluk? Yoksulluğu siyaseten sömüren AKP'ye TÜSİAD bugüne kadar ne söyledi acaba? Yoksulluğun istismar edildiği bir seçim süreci yaşadık.''

-''CHP'YE KARŞI MESAFELİ YAKLAŞIM...''-

TÜSİAD'ın öteden beri söylemlerinde CHP'ye, sosyal demokrasiye karşı mesafeli bir yaklaşımı olduğunu savunan Kemal Kılıçdaroğlu, önerilerinin sağlıklı algılanmadığını söyledi.

TÜSİAD yetkililerini, Anadolu'ya çağıran Kılıçdaroğlu, ''Orada toplumun bir yerlere kaydığını daha net göreceklerdir. Keşke, bütün Anadolu, İstanbul gibi olabilse. İşadamlarının, hükümete karşı sert bir söylem geliştirmeyeceklerini kabul ediyoruz. Hükümete karşı sert söylem göstermiyorlar ama en azından muhalefete karşı da belli bir mesafeyi korumaları gerekiyor'' diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, TÜSİAD'ın eleştirilerden alınmadıklarını belirterek, sözlerini, ''Ama bizim eksikliklerimizi de söyleyebilirler mi? Hangi konuda muhalefet olarak eksikliğimiz oldu? Parlamentoda AKP'nin 340 milletvekili var, istediği yasayı çıkarıyor. 21 saat kesintisiz muhalefet ederken, 'Siz iyi muhalefet ediyorsunuz' diye bir şey söylendi mi? Hayır. Demokraside gideceğimiz yer Anayasa Mahkemesi, orada hakları arıyoruz'' diye tamamladı.

ÖZYÜREK: ''TÜRKİYE'DE MUHALEFET BOŞLUĞU YOK, İKTİDAR YANDAŞLIĞI VAR''

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, ''Türkiye'de muhalefet boşluğu yok, iktidar yandaşlığı var'' dedi.

Özyürek, yaptığı yazılı açıklamada, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın ''Türkiye'de muhalefet boşluğu var'' şeklindeki sözleriyle ''iktidara ve sermayeye karşı yapıcı söylemlerde bulunacak bir muhalefet'' aradığını ifade ederek, CHP'nin böyle bir muhalefet anlayışının bulunmadığını belirtti.

''Majestelerinin muhalefeti olmayız, olamayız'' diyen Özyürek, şunları kaydetti:

''Türkiye, AKP iktidarında laik demokratik cumhuriyet rotasından dini cumhuriyet rotasına yönlendirilirken, Meclis içinde ve dışında tepki koyan tek örgüt CHP olmuştur. TÜSİAD ve diğer iş dünyası örgütleri ciddi bir tepki koymamış, vaziyeti idare etmişlerdir. Piyasalarda dalgalanma yaşanırken AKP hükümetinin felçli gibi kılını kıpırdatmadığını yüksek sesle sadece CHP söyledi. Cari açık 40 milyar dolara doğru yükselirken bu durumun ciddi bir risk oluşturduğu ve önlem alınması gerektiğini sadece CHP söyledi. Enflasyonda yüzde 4 hedefinin tutmayacağını hep CHP dile getirdi.

Büyümede, istihdamda geriye gidişin başladığını reel sektörün sorunlarına da el atılması gerektiğini sürekli CHP vurguladı. Kapanan iş yeri sayısındaki artışa, çiftçinin kullandığı gübre fiyatlarındaki astronomik artışa, başta buğday, pirinç ve bakliyattaki spekülasyonlara hep CHP dikkat çekti. Yüksek reel faiz düşük kur politikasının yatırım ve üretimi engellediğini sürekli CHP gündeme getirdi.

CHP ulusal onuru savunup sahiplenmede kimseden nasihat alamaz. Ulusal onurdan bahsedenler AKP'nin teslimiyetçi dış politikasına karşı seslerini çıkarmadılar. Temsil ettiği camianın şikayetlerini, taleplerini AKP iktidarından çekindiği için yüksek sesle dile getiremeyenler, muhalefete akıl vermeyi bırakıp işlerine baksınlar. AKP'nin ekonomideki ve siyasetteki yanlışlarına karşı tepki koysunlar.''

Öte yandan CHP Genel Sekreter Yardımcısı Bihlun Tamaylıgil de yaptığı yazılı açıklamada, ''İktidarın yanlış ve tehlikeli uygulamaları ortada iken, TÜSİAD'ın sorumlu muhalefet bilinciyle görevini eksiksiz yapan CHP'yi hedef alması, düşündürücü olduğu kadar da ibret vericidir. TÜSİAD'ın söylemi haklılık ve insaf kriterleri ile bağdaşmamaktadır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious