'Ciddi sorunlara yol açar'

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin Lübnan'a asker göndermesinin ciddi sorunlara neden olacağını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP lideri Deniz Baykal, CHP İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısıyla, Türkiye'nin Lübnan'da oluşturulması planlanan Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü'ne asker göndermesi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

"BARIŞ GÜCÜ KONUSUNDA ZİHNİ KARIŞIKLIK VAR"

"Asker gönderme" kararının hükümet, Türk Silahlı Kuvvetleri ve halk tarafından doğru değerlendirilmesi gerektiğini belirten Baykal, "Barış Gücü'nün misyonu konusunda zihni bir karışıklık var. Bazı çevreler Barış Gücü'nün taraflarla çatışmadan, barışa katkı sunmak üzere yollanacağını savunuyor. Oysa, oradaki durum bu değil. Dünkü çatışmalar bölgede bir ateşkes olmadığını gösterdi. Askerlerimiz bir savaşın içine yollanacak" diye konuştu.

"TÜRKİYE HİZBULLAH'I SİLAHSIZLANDIRMAK İÇİN ÇAĞRILIYOR"

Baykal, Barış Gücü kurma amacının Güney Lübnan'daki Hizbullah güçlerinin silahsızlandırılması olduğunun altını çizerek, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi büyük devletlerin ise bölgeye askeri güç gönderme konusunda isteksik davrandığına dikkat çekti. Tarihte BM Barış Gücü'nün ancak barış fiilen ortaya çıkınca gündeme geldiğini belirten Baykal, "Lübnan'da şu an için bir barış söz konusu değildir. Kimse Türkiye'yi aldatmasın. Türkiye oraya Hizbullah'ı silahsızlandırmak için çağrılıyor" dedi.

"DİNİ-ETNİK KÖKENLİ ÇATIŞMALAR TÜRKİYE'YE ZARAR VERİR"

Ortadoğu'da yaşanan savaşın dünyanın en eski savaşı olduğuna değinen Baykal, "Ortadoğu'da yaşanan savaşın dini, etnik ve milli kimlik boyutu vardır. Türkiye'nin böylesine bir savaşta taraf olması hiçbir yarar sağlamaz. Türkiye'nin kendi içinde yaşayacağı sıkıntılaRı da hesaba katarak, dini ve etnik kökenli çatışmalardan uzak durması gerekmektedir" uyarısında bulundu.

"HÜKÜMETİN TAVRI MECLİS'E SAYGISIZLIK"

Baykal, hükümetin "asker gönderme" konusundaki tavrını da eleştirerek, "Çatışmaya değil barışı tesis etmeye gidiyoruz, diyorlar. Savaş bölgesinde bu nasıl mümkün olacak? Sıhhiye, istihkam bölüğü yollayacağız, insani yardım yapacağız diyorlar. Peki bu askerlerimizin güvenliğini kim sağlayacak" diye sordu.

"ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI BEKLENTİ YARATTI"

Başbakan Erdoğan'ın Lübnan'a asker gönderme konusunda yaptığı açıklamaların uluslararası toplumda bir beklentiye yol açtığına işaret eden Baykal, "Konu Meclis'te tartışılmadan, Silahlı Kuvvetler'e danışılmadan 'Evet, Türkiye Lübnan'a asker gönderecek' deniyor. Bu tavır Meclis iradesine saygısızlıktır. Biz CHP olarak, Türkiye'nin Lübnan'a asker göndermesine karşıyız. Konu Meclis'e geldiğinde yapılması gereken, 1 Mart Tezkeresi'nde olduğu gibi tarihi bir karara imza atmaktır" diye konuştu.

"ÖNCE EVET, SONRA HAYIR DERSEN SIKINTI OLUR"

Bir gazetecinin Türkiye'nin Lübnan'a asker göndermemesinin ABD ile ilişkilerde yeni bir krize neden olup olmayacağına ilişkin sorusu üzerine Baykal, "Büyük devletler ile ilişkiler çok boyutludur. Ben böyle bir krize ihtimal vermiyorum. Önemli olan aldığınız kararın nedenlerini karşı tarafa iyi anlatabilmektir. Önce 'evet' deyip, sonra "hayır" dersen tabi sıkıntı olur" yanıtını verdi.

"PKK KONUSUNDA KOORDİNATÖR SORUNU ULUSLAR ARASI HALE GETİRİR"

Baykal, CHP Tunceli Milletvekili Vahdet Sinan Yerlikaya'nın PKK'ya yaptığı silah bırakma çağrısı ve önümüzdeki günlerde CHP'nin bu konuda bir açıklama yapacağına ilişkin sözlerinin sorulması üzerine ise, CHP'nin "terörle mücadele" konusunda tavrının net olduğunu, "terör örgütleriyle TSK arasında bir müzakere yapılmasının" söz konusu olamayacağını belirtti.

PKK konusunda "koordinatör atanması"na da değinin Baykal, "Devletimizin güvenlik güçleri, istihbarat örgütleri varken, dışarıdan bir koordinatör atanması çok yanlıştır. Bu yaklaşım konuyu uluslararası arenaya taşır" dedi. Geçtiğimiz günlerde ABD'nin PKK'ya silah bırakma çağrısında bulunmasını da "hata" olarak değerlendiren Baykal, "Biz Irak ve ABD'den somut adımlar atmalarını beklerken, onlar bizden koordinatörlük gibi yeni taleplerde bulunuyor. Terörle böyle mücadele edilmez" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious