Çift bilet kesen otobüs firmasına ceza

  • Giriş : 06.03.2006 / 00:00:00

Özellikle yılbaşı, bayram ve uzun resmi tatillerde daha çok karşılaşılan bir koltuğunu birden fazla kişiye satılması uygulamasına ağır ceza geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ayrıca, mükerrer her bir bilet için firmaya 5 ihtar verilecek. İhtarların 90 gün içinde 50’ye ulaşması halinde, firmanın işletme lisansı elinden alınabilecek. Kara Ulaştırma Genel Müdürü Talat Aydın, vatandaşı zor durumda bırakan bu uygulamada kimsenin gözünün yaşına bakmayacaklarını belirterek, “Eğer bir firma bunu alışkanlık haline getirirse lisansını iptal ederiz. Kasıt yoksa para cezasına çeviririz.” dedi.

25 Şubat’ta yürürlüğe giren Karayolu Taşıma Yönetmeliği, otobüs firmalarının ‘tutturabildiğine yüksek fiyatla bilet kesme’ anlayışını sona erdiriyor. Bundan böyle, aynı güzergah üzerindeki gidiş ve dönüş arasında değişik ücret tarifesi uygulanamayacak. Otobüs firmaları, tarifelerini görünebilecek şekilde, işyeri terminal ve bilet satış noktalarına asacak. İlan edilen tarifenin üzerinde bilet satılamayacak. Ancak, yüzde 20’den fazla olmamak kaydıyla indirim yapabilecek. Bu uygulamayla, terminale bilet almak için gelen vatandaşlara ayrı fiyatlardan koltuk satılamayacak. Genel Müdür Aydın, “Mesela, Ankara’dan Erzurum’a 25 YTL’ye giden bir yolcu, Erzurum’dan Ankara’ya da 25 YTL’ye gelecek. Firmalar ücret tarifelerini asgari dört, azami altı ay önce bize onaylatmak zorunda. Böylece, firmaların ücret tarifelerini bileceğiz.” şeklinde konuştu. Yönetmelik, Türkiye genelinde otobüs terminallerine özel araçlarla yapılan kısa süreli giriş ve çıkışları parasız hale getiriyor. Yolcuları terminale getirmek veya terminalden almak amacıyla 25 dakikayı geçmeyen giriş ve çıkışlarda ücret alınmayacak. Vatandaşlar, uzun yoldan gelmiş veya yola gidecek yakınını, araca bindirdikten sonra, süreyi doldurmamışsa, otopark ücretini ödemeden çıkış yapabilecek. Süreyi geçirmesi halinde, her terminalin mevcut otopark tarifesi üzerinden ödeme yapacak. Genel Müdür Aydın, konuyla ilgili ilk denetimlerin dünden itibaren başta İstanbul olmak üzere, diğer illerde başlatıldığını söyledi. Aydın, şu bilgileri verdi: “Yönetmelik, 25 Şubat’ta yürürlüğe girdi. Terminal işletmecilerine, altyapılarını tamamlamaları için iki aylık bir süre verdik. Bu hafta başlayacağımız denetimler, çalışmaların ne aşamada olduğunu görmek içindir. İki ay sonra, uyarı ve cezaya yönelik denetimleri gerçekleştireceğiz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious