Çift cinsiyetli köpek

Çift cinsiyetli köpek.17346
  • Giriş : 12.04.2008 / 20:57:00

Çift cinsiyet taşıdığı belirlenen ''Cocker Spaniel'' cinsi 6 aylık ''Badem'' adlı köpek ameliyat edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Dodurka, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yasin ve Semra Acat'a ait "Badem" adlı köpeğin "cinsel organında kaşıntı ve sık sık idrara çıktığı" şikayetiyle Çorlu'da veterinere müracaat ettiklerini söyledi.

Dodurka, ilk önce durumu "bir deri problemi" zannettiklerini belirterek, "Ama vajen bölgesini incelediğimiz zaman orada bir kızarıklık ve vajinanın iç kısmında fazladan bir erkeklik organı olduğunu gördük. Aslında dişi bir hayvan. Buna tıp dilinde hermafroditizm diyoruz" dedi.

Prof. Dr. Dodurka, bu durumun köpeklerde son derece nadir görülen bir vaka olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Benim de meslek hayatımda ilk defa gördüğüm bir vaka. Doğum uzmanı arkadaşlarla konuştum, onların da çok fazla görmediğini öğrendim. Zaten dünya literatüründe de sayılı vakalar var. Bir genetik bozukluk bu. Annelerinden, dedelerinden, nereden geldiyse o gen... Bunu yapan bir gen var çünkü. Genetik programına bağlı olarak gelişen bir bozukluk, bu yavruda da ortaya çıkmış."

Badem'in yaklaşık 6 aylık olduğunu ve cinsel olgunluk çağına yaklaştıkça belirtilerin arttığını anlatan Dodurka, "Sahibi de bu kaşıntıyı fark ederek bize getirdi. Erkeklik organı, dışarıdan baktığım ölçülere göre 4-5 santimetreydi" diye konuştu.

Tamer Dodurka, Badem'in durumunun yalancı veya gerçek hermafroditizm olabileceğini belirterek, "Gerçek hermafroditizmde hem dişinin overyumları, hem erkeğin testisleri olması lazım. Bunun belirlenmesi için karın boşluğunun açılarak yumurtalıkların yanında testis var mı, yok mu ona bakılması lazım" dedi.

Fakültede ameliyat

Dodurka, Badem'in durumunun ayrıntılı şekilde incelenerek belirlenmesi ve gerekli müdahalenin yapılması için İÜ Veteriner Fakültesine getirilmesini kararlaştırdıklarını ifade ederek, köpeği Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı'na sevk ettiklerini söyledi.

Köpeğin sahibi Yasin Acat da eşiyle birlikte tekstil alanında desinatörlük yaptıklarını, 4-5 aydır baktıkları Badem'i davranışlarındaki değişiklik üzerine veterinere götürdüklerini anlattı.

Badem'in çift cinsiyetli olabileceğinin belirlenmesi üzerine, ayrıntılı muayene için Veteriner Fakültesi'ne geldiklerini kaydeden Acat, kısırlaştırılmasını kesinlikle istemedikleri Badem'den yavru almayı arzu ettiklerini ifade etti.

Badem, Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı'nda Prof. Dr. Ragıp Kılıçarslan tarafından ameliyat edildi. Ameliyatla erkeklik organı alınan Badem'in durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Sahipleri kısırlaştırmaya izin vermediği için karın boşluğu açılmayan Badem'in normal cinsel fonksiyona sahip olup olmayacağının bir süre izlendikten sonra anlaşılabileceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious