Çiftçi, ürününü soğuktan plastik tül ile koruyor

Çiftçi, ürününü soğuktan plastik tül ile koruyor.31893
  • Giriş : 05.02.2008 / 12:52:00

Türkiye'nin önemli bir kısmı kar altında kalırken, kar yağmayan sıcak iklim kuşağındaki bölgeler ise aşırı soğuğun yol açtığı don ile baş etmeye çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kış mevsiminin en sert geçtiği dönemlerden birinin yaşandığı Çukurova Bölgesi'nde çiftçi ürününü, don sigortası yaptırma yerine plastik tül örtü ile üzerini kapatarak korumaya çalışıyor. Çiftçinin bir kısmı tarım sigortasının zararı karşılama oranını düşük bulurken, bir kısmı da tarım sigortası konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığından yaptırmıyor.

Tarım Sigortaları Havuzu Genel Müdürlüğü verilerine göre, ortalama zararın yüzde 60'ı bulduğu narenciyede bugüne kadar hasat edilmeyen meyve tamamen zarar gördü. Aşırı soğuklardan dolayı portakalın büyük çoğunluğunun suyu çekildi.

Suyu çekilmeyen meyvelerin ise tadının bozulduğunu belirten üretici Osman Gökçe, "Bu yıl hasat edilmeyen üründen zarar gördük. Ağaçların sürgünlerini de soğuk vurdu. Bundan dolayı önümüzdeki yıl da rekolte olumsuz etkilenecek. Soğukların faturası 2-3 yıla yayılacak. Ürünü sigortalatan çok az sayıdaki çiftçi zararının bir kısmını tazmin etmeye çalışıyor. Ancak büyük çoğunluk fazla önemsemediği için ürünü sigortalatmıyor. Bunun faturasını kat kat fazlasıyla ödüyoruz." dedi.

Ziraat Mühendisi Ayhan Barut ise sigortanın ne kadar zararı karşıladığını bilmeyen çiftçilerin olduğunu belirterek, "Ayrıca çiftçinin bir kısmı sınırlı miktarda kazanç elde ettiği için maliyetten kaçınıyor. Buğday ve mısır gibi ürünleri ise zaten mevsimlik buldukları için sigortalatmıyorlar. Narenciye de ise sigorta primlerini yüksek buluyorlar." diye konuştu.

Aylarca gözü gibi baktığı ürününü kazasız belasız pazara götürebilmek için soğuktan kendi imkanları ile korumaya çalışan çiftçilerden birisi de Eyüp Tekdemir. Tekdemir, daha çok kısa dönem mevsimlik tarım ürünü yetiştiriyor. Bu nedenle de ürünü sigortalatma yerine plastik tül örtü ile bitkilerin üzerini kapatıyor ve soğuktan korumaya çalışıyor.

Tekdemir, don çözülürken ürünün büyük zarar gördüğünü belirterek, "Bizim kullandığımız plastik tül özel olarak firmalar üretiyor. Bu örtü güneş ısısını içeri süzerek alıyor. Bu nedenle don hızlı değil yavaş çözülüyor. Bu durumda da ürün fazla zarar görmüyor. Çiftçiler yavaş yavaş buna dönmeye başladı." diyerek kendi ürününü koruma yöntemeni anlattı.

Tarım Sigortaları Havuzu Genel Müdürlüğü (TARSİM) 18 uzmana yaptırdığı incelemede, 07-21 Ocak tarihleri arasında eksi 8 dereceye varan sıcaklık düşüşleri nedeniyle Adana-Mersin-Osmaniye-Hatay illerinde şiddetli don hasarı meydana geldiği tespit edildi.

TARSİM uzmanlarının tespitine göre, bazı bölgelerde yüzde 100 'lere varan don zararı meydana gelerek (Adana/Kozan İlçesi) bölgenin genel hasar oranı da yüzde 50-60 arasında gerçekleşmiş.

TARSİM uzmanlarının don zararına ilişkin hazırladığı rapora göre; Narenciye ürününü sigortalatan 350 çiftçi hasar tespiti için kuruma başvurmuş.

Alınan ihbarlar üzerine Adana irtibat bürosundan planlama ve organizasyon yapılarak don zararı gören bahçelere uzman eksperlerin sevki yapıldı. 18 uzman sahada görev alarak tespit çalışması yürüttü. Buna göre, ağaçların dal ve yapraklarında da hasarlar tespit edildi. Gelecek yılki ürünü de etkileyen şiddette ağaçlar da hasar meydana geldiği tesbit edildi.

Bahçesinde yüzde 60 zarar olan bir çiftçi bu zararın ancak yüzde 25'ini tarım sigortasından alacak.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious