Çiftçi beyanı uydudan takip edilecek

Çiftçi beyanı uydudan takip edilecek.16983
  • Giriş : 20.06.2009 / 12:44:00

Amik Ovası'ndaki tarım alanlarının 'Uzaktan Algılama Coğrafi Bilgi Sistemi' sayesinde anlık görüntülerinin elde edilerek ürün deseni tespit edilebilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amik Ovası'ndaki tarım alanlarının ''Uzaktan Algılama Coğrafi Bilgi Sistemi'' sayesinde anlık görüntülerinin elde edilerek ürün deseninin tespit edileceği, böylelikle destekleme primi beyanlarının denetiminin yapılarak devletin kaybının ve haksız kazanç elde edilmesinin önleneceği bildirildi.

Tarım İl Müdürü Hasan Özyılmaz, yaptığı açıklamada, 270 bin 760 hektarlık Amik Ovası'ndaki ürünlerin uydudan gözetimini sağlayacak çalışmanın son aşamasına gelindiğini söyledi.

Ova toprağının verimliliği ve iklim şartlarının uygunluğu nedeniyle ürün deseninin de çok çeşitli olduğunu ifade eden Özyılmaz, şöyle devam etti:

''Çiftçilerimiz, arazilerinde buğday, pamuk, mısırın yanı sıra sebze yetiştiriciliği de yapıyorlar. Ancak destekleme dönemlerinde, bazı üreticiler, fazla para alabilmek için ektiğinin dışında ürünü yetiştirdiğini beyan ediyor. Ekiplerimiz, her ne kadar arazide inceleme yapsa da çoğu zaman yanlış beyanlar yüzünden, verdiğimiz destekleme paralarını çiftçilerimizden faiziyle geri almak zorunda kalıyoruz.

Bunun önüne geçmek için 'Uzaktan Algılama Coğrafi Bilgi Sistemi'ni yaşama geçireceğiz. Sistemle devletin kaybı ve haksız kazanç önleneceği gibi ürün deseni hakkında da anında bilgi sahibi olacağız.''

Sistemle ilgili arazinin paftasının hazırlanmaya çalışıldığını belirten Özyılmaz, uygulamaya önümüzdeki aydan itibaren geçileceğini, çiftçilerin bundan sonra ektiği ürünler konusunda verdiği beyanlara uydudan anında ulaşılabileceğini kaydetti.

Uygulamayla ekiplerin destekleme döneminde arazide yaptığı incelemelerin de artık uydudan aracılığıyla gerçekleştirileceğinin altını çizen Özyılmaz, böylelikle yaşanan vakit kaybının önüne geçileceğini, işlemlerin seri bir şekilde tamamlanacağını söyledi.

Uydudan gözetimin gerçekleşmesiyle ''Amik Ovası artık parmaklarımızın ucunda olacak'' diyen Özyılmaz, sistemle ne kadar alanda hangi ürünün ekildiğinin tespitinin yapılacağını, rekolte tahmininin anında ortaya çıkacağını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*