Çiftçi borçlarına erteleme ve taksit

Çiftçi borçlarına erteleme ve taksit.16983
  • Giriş : 30.12.2008 / 12:15:00

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanvekili ve Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, çiftçilerin bu yılki borçlarının ertelenmesini ve taksitlendirilmesini talep ettiklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sorman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üreticinin bu yıl ürününü maliyetin altında fiyattan satmak zorunda kaldığını belirtti.

Hükümetin açıklayacağı ekonomik pakette çiftçiyi rahatlatacak kararların alınmasını beklediklerini, bugüne kadar açıklanan ekonomik paketlerde bunun yapılmadığını savunan Sorman, şöyle dedi:

''Yaşanan ekonomik kriz, 2009 yılında üretimi durma noktasına getirecektir. Çünkü üreticimiz 2008 yılında yüksek girdi maliyetleri neticesinde aşırı derecede borçlanmıştır. Ürünü de para etmediği için, bu borçlarını ödeyemez durumdadır. Tarım sektörü hammadde ve istihdam üreten bir sektör olduğu için diğer sektörlere de yön verme açısından kılavuzluk etmektedir. Dünyadaki tüm gelişmiş ülkelerde de tarım sektörü desteklenmektedir. Çiftçimizin 2008 yılından olan elektrik, tarım kredi ve banka ile diğer borçlarının mutlaka ertelenmesi ve taksitlendirilmesi gerekmektedir. Hükümetimizden bunu bekliyoruz, talep ediyoruz.''

Nuri Sorman, Hükümet tarafından borçların ertelenmesi ya da taksitlendirilmesinin yapılmaması durumunda 2009 yılında bazı üreticilerin, üretimden çekilmek zorunda kalacaklarını ifade ederek, ''Birikmiş borçlarını ödemek için tarlasını satmaya kalksa bile, tarla fiyatları da maalesef düşük olduğu için borçları yine kapanmayacaktır. Üretimden de çekildiği için Türkiye genelinde bir üretim düşüklüğü söz konusu olacaktır'' diye konuştu.

Tarım ürünlerinin son yıllarda enerji üretiminde de kullanıldığını ifade eden Sorman, bundan dolayı tarımın sürdürülebilir politikalarla yönlendirilmesi gerektiğini anlattı.

Sorman, Ege bölgesinin bu yıl yağış açısından 2007 yılına göre daha iyi durumda olduğunu, son günlerde yağan kar ve yağmurun 2009 yılında barajlara yeteceğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*