Çiftçi çekirdekten yetişiyor

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Tarımsal Enerji, Mekanizasyon Araştırma ve Eğitim Vakfı'nın (TEMAV) organizasyonuyla, Antalya'nın Alanya ilçesinde Genç Çiftçi Kampı açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'den gelen 6 kişilik kadro ise kampa 25 adet bilgisayar hibe ederek kurulumunu gerçekleştirdi.

Kampa katılan çiftçi çocukları bilgisayar dersi alacak.
İlk olarak 2002 yılında Şanlıurfa'da kurulan Genç Çiftçi Kampı Alanya'da da kuruldu. TEMAV'ın Alanya'da kurduğu Genç Çiftçi Kampı'na Alanya Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, İlçe Tarım Müdürlüğü, Alanya Birleşik İşadamları Derneği (ALBİAD), Toslak-Yeniköy ve Hacıkerimler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi destek veriyor. Kampta 11-15 yaş grubundaki 40 çocuk uzman rehber öğretmenler tarafından eğitim görüyor. Kampta çiftçi çocuklarına bilgisayar, İngilizce, tarım ve hayvancılık derslerinin yanı sıra, sosyal gelişim amaçlı spor aktiviteleri, yüzme ve tiyatro dersleri de veriliyor. Kamp süresince kamu kurum ve kuruluşları da ziyaret edilerek, kurumların görevleri ve işleyişleri yerinde öğretilecek.

TEMAV Öncü Çiftçi Projesi Alanya Sorumlusu Mustafa Özen, "TEMAV'ın amacının tarımsal enerji ve mekanizasyon teriminin kapsadığı tüm konularda araştırmalar yapmak olduğunu söyledi. Vakfın, üreticilerin ve tarıma dayalı endüstri kuruluşlarından en etkin bir şekilde faydalanabilmesi için çalışma içerisinde olduğunu anlatan Özen, "Üreticileri ve sanayicileri, her yönden desteklemek, geliştirmek, eğitmek ve karşılaşılan sorunların çözümüne katkıda bulunmak için çalışma içerisindeyiz. Atalarımızın dediği gibi 'Ağaç yaşken eğilir'. Biz de bundan dolayı çiftçi çocuklarına yönelik böyle bir kamp hazırladık. Verimli geçtiğine inanıyoruz." dedi.

TEMAV'ın Genç Çiftçi Kampı'nın ilk olarak 2002 yılında Şanlıurfa'da başladığını söyleyen Özen, "Şanlıurfa'daki kamplarda bugüne kadar 820 öğrenci bu kamplarda eğitildi. Bu kamp Alanya'da ise ilk kez yapılıyor ve önümüzdeki yıllarda da devam ettirilmesini umut ediyoruz. Projenin maliyetleri çok yüksek ve Alanya'daki büyük firmaların, kuruluşların ve tarım gönüllülerinin desteğini bekliyoruz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious