Çiftçiler 2009 yılından umutlu

Çiftçiler 2009 yılından umutlu.16340
  • Giriş : 13.04.2009 / 12:08:00

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, 2009 yılının bereketli bir yıl olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açıklamada bulunan Sorman, kurak geçen yazın ardından toprağın suya doyduğunu ve 2009 ile 2010 yılları için çiftçinin su probleminin kalmadığını, barajlardaki doluluk oranlarının yüzde 80'lere geldiğini vurguladı.

Sorman, 2008 yılı yaz sezonunun 20 günlük suyla geçirildiğini ve barajlardaki suyun tükendiğini dile getirerek, şunları söyledi:
''Ancak beklenenin üzerinde yağmur olması sonucu toprak suya doydu, barajlardaki doluluk oranları son yağışlarla arttı. Demirköprü barajında 750 milyon metreküp, Gölmarmara gölündeyse 180 milyon metreküp su birikti. Manisa ilinin 2 yıllık su ihtiyacı karşılanmış durumda. Aşırı yağışlardan dolayı bazı bölgelerde sel baskınları yaşandı. Bunun neticesinde hububat ekili alanlarda zarar oldu. Bunların yerine başka ürünler ekilecektir. 2009 yılında hava şartlarının normal gitmesi, doğal afet olmaması durumunda bereketli bir 2009 yılı geçireceğimizi ümit ediyoruz.''

ÜRETİM MALİYETLERİ

Türkiye'deki tarım politikalarının düzene girmesi gerektiğini vurgulayan Sorman, üretim planlaması yapılmasının öneminden bahsetti.

Tarımın altyapı argümanları olan ön fiyat, teknik fiyat, prim sistemleri, müdahil kurumlar gibi kurumların kurularak, tarımdaki israfın önlenmesi gerektiğini dile getiren Sorman, ''Çünkü bugün üreticimiz yüksek maliyetler karşısında ne ekeceğini bilmez durumdadır. Ülke ihtiyacındaki ürünlerini üretmek zorundayız. Ülkemizde olan yaklaşık 55-60 milyar dolar civarındaki tarımsal israfın önüne geçilmesi gerekmektedir. Ayrıca, üretim maliyetlerinin de bir an önce aşağı çekilmesi zorunludur'' diye konuştu.

''TARIM SEKTÖRÜNE DE EKONOMİK PAKET AÇIKLANMALI''

Dünya genelinde yaşanan ekonomik krizden dolayı Türkiye'de açılan ekonomik paketlerin içinde tarıma yönelik bir paket olmadığını söyleyen Sorman, tarıma yönelik bir ekonomik paket açılmasını da beklediklerini kaydetti.

Açılan ekonomik paketler içinde tarıma yönelik önlemlerin bulunmayışının çiftçiyi üzdüğünü bildiren Sorman, ''Diğer sektörlerde alınan, maliyeti düşürücü önlemler gibi mutlaka tarım sektöründe de maliyeti düşürücü önlemler açıklanmalıdır. Bunların başında en fazla girdi kullanımı olan mazot ve gübrede, KDV ve ÖTV'nin makul bir seviyeye çekilmesi gerekmektedir'' dedi.

YENİ KREDİ İMKANLARI

Sorman, Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından günü gelmemiş borçların sadece faizlerinin ödenerek ana borcun ertelenmesi gibi kolaylıkların sağlandığını belirterek, bu kolaylığın üreticiler için yeterli olmadığını ifade etti.

Üreticilerin 2008 yılı ürünlerini yüksek maliyetlerle üretip düşük fiyatlarla sattığını, bu nedenle borçlarını kapatamadıklarını dile getiren Sorman, yeni üretim sezonunda üreticilere yeni kredilerin sağlanması gerektiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*