Çiftçiler anızla birlikte ormanları da yakıyor

Çiftçiler anızla birlikte ormanları da yakıyor.5797
  • Giriş : 12.06.2006 / 00:00:00

Çukurova bölgesinde mayıs ayının ikinci yarısı ile birlikte başlayan buğday hasadı, yeni bir çevre felaketinin habercisi oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tarımsal faaliyet adına uzmanların hiçbir fayda görmediği, aksine zararını birçok kez açıkladıkları anız yakma eylemi, toprakta yaşayan birçok canlı türünü yok ediyor. Kanunen anız yakmak suç olduğu için kimse yakılan tarlalarda sorumluluk üstlenmiyor. Anız yakımına suçüstü yapılamadığı için de çiftçilere ceza verilemiyor. 320 bin hektar alanda hububat ekimi yapılan Adana’da ikinci ürün mısır ekimi yapmak isteyen binlerce üretici buğdayı hasat eder etmez tarlayı temizlemek için anız yakıyor. Anız yakımları gün içinde olduğu gibi kimin yaktığının belli olmaması için gece de yapılıyor. Geniş bir alanda yapılan yakımlara rağmen kaymakamlıklara ulaşan tutanakların azlığı denetimlerdeki yetersizliği ortaya koyuyor. Adana Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri 12 anız yangınına müdahale ederken, Seyhan ve Yüreğir kaymakamlıklarına bu konuda herhangi bir tutanak intikal etmedi. Adana’da geçen yıl 69 yangınla ilgili tutanak tutulurken, 44 kişiye ceza verildi.

Bu arada istatistiklere göre Türkiye’deki orman yangınlarının yüzde 30’u yakılan anızlardan kaynaklanıyor. Sadece 2003’te anız yangınlarının sebep olduğu yangınlarda 730 hektar ormanlık alan yok oldu. Her yıl anız yakılan topraklar 10-12 yıl içinde verimliliğini kaybediyor. Anız sadece bitki ve hayvan örtüsünü değil, zaman zaman insanların hayatını da karartıyor. Geçen yıl Ceyhan’ın Mustabeyli beldesine bağlı Çataklı köyünde tarlada kalan atıkları toplamak isteyen biri hamile 2 mevsimlik işçi anız yangınının ortasında kalarak hayatlarını kaybetmişlerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious