Çiftçiler eğitimden geçiriliyor

Çiftçiler eğitimden geçiriliyor .18467
  • Giriş : 02.04.2008 / 11:37:00

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından başlatılan çiftçilerin eğitimi kapsamında Güneydoğu'daki binlerce çiftçi modern tarım için eğitimden geçiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Köy köy dolaşılarak verilen eğitimin en önemli kitlesi ise kadınlar.

Çiftçi örgütlerinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi suretiyle tüm ülkeye model oluşturmayı hedefleyen IRFO (Çiftçi Örgütlerinin Kurumsal Yapılarının Güçlendirilmesi) projesi kapsamında eğitim çalışmaları devam ediyor.

Diyarbakır'da HAY-KOOP'a bağlı proje yatırımına alınmış 41 Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin bin 370 ortak ve üyeye, köylerde birer günlük farkındalık eğitimi verildi.

2 ay süreyle devam eden eğitimlere Arı Yetiştiriciliği Birliği ile Damızlık Koyun ve Keçi Birliğine bağlı üreticiler de katıldı. Tarım Kredi kooperatiflerinden Silvan, Çınar ve Bismil 'in 116 üreticisine de ayrıca eğitim verildi.

Eğitimlerde, Karar ve Yönetim Süreçlerinde Ortakların Rolü, Hak ve Yükümlülükleri , Örgüt Organları, Organların Görevleri Sorumlulukları ve Birbirleri Ile Ilişkileri, Yatay ve Dikey Örgütlenmelerin Güçlendirilmesi konuları anlatılarak ortak ve üyelere ortakların eğitimi el kitapçıkları dağıtıldı.

Ayrıca nisan ayı içerisinde Kapasite Geliştirme Programı çerçevesinde 188 seçilmiş yöneticiye Diyarbakır merkezde kişisel gelişim, satın almalar, genel muhasebe ve denetim konularında eğitimler verilecek.

Öte yandan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Uluslararası Tarım ve Teknoloji Merkezi ile İngiliz Johnson Diversey tarafindan ortaklaşa yürütülen ve Türkiye'de ilk kez Diyarbakır'da uygulamaya konulan "Kırsal alanda kadın eğitimi ile sağlıklı süt üretimi" projesi kapsamında, Diyarbakır'da 5 köyde 315 çiftçi kadın, ziraat mühendisleri ve veteriner hekimler eşliğinde sağlıklı ve hijyenik koşullarda çiğ süt üretimini öğrendi.

Daha önce geleneksel yöntemlerle süt sağım işlemini yapan kadınlar, aldıkları eğitim sayesinde, sağım yapacakları hayvanları özenle dezenfekteli suyla temizlemeyi, doğru sağım yapmayı, sağım ekipmanlarının temizliği ve hastalıklarla mücadele gibi konularda bilgileniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious