Çiftçiler elektrik borçlarına faiz affı istiyor

Çiftçiler elektrik borçlarına faiz affı istiyor.16983
  • Giriş : 27.06.2009 / 11:26:00

Orta Güney Anadolu Ziraat Odaları Bölge Başkanı ve TZOB Yönetim Kurulu Üyesi çiftçinin elektrik borçlarının, faizlerinin makul seviyeye indirilerek taksitlendirilmesinin yeterli olmayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Orta Güney Anadolu Ziraat Odaları Bölge Başkanı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hepokur, tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik borçlarının, faizlerinin makul seviyeye indirilerek taksitlendirilmesinin yeterli olmayacağını söyledi.

Hepokur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hükümetin ekonomik kriz nedeniyle sanayiciyi teşvik paketleriyle desteklediğini ancak, çiftçinin unutulduğunu öne sürerek, ülke ekonomisinin kalbi durumundaki tarım sektörünün de desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

Tarım merkezi olan İç Anadolu'da birçok çiftçinin tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik borçları nedeniyle nefes alamaz hale geldiğini belirten Hepokur, borçların yapılandırılmasıyla ilgili atılan adımların yeterli olmadığını ifade etti.

Son yıllarda küresel ısınmanın etkisiyle ortaya çıkan kuraklık sonucu istediği verimi alamayan çiftçilerin elektrik borçlarını ödeyemediğini ve borçların gecikme faizleriyle birlikte çok ciddi rakamlara ulaştığını bildiren Hepokur, şunları kaydetti:

''Sulamada kullanılan elektriğin fiyatı, sanayide kullanılandan daha pahalı. Yine yıllık yüzde 36 gecikme faizi nedeniyle çiftçinin faiz borcu ana paraya yaklaştı. Çiftçi son derece mağdur bir durumda. Borçlarla ilgili her gün onlarca telefon alıyoruz. Dün Nevşehir ve Niğde'den arayan çiftçiler borç nedeniyle sularının kapandığını belirterek bir an önce girişimde bulunmamızı istediler. Son 3 yıldır yaşanan kuraklık nedeniyle özel bir durum söz konusu. Bu nedenle faizler affedilmeli. Aksi halde çiftçi ekim alanlarını terk etmeye başlayacak ve tarımda dışa bağımlı hale geleceğiz.''

ÇİFTÇİLERİ MEMNUN ETMEDİ

Hepokur, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın, tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik borçlarının, Merkez Bankasının borçlanma limitleri dahilinde faizlerinin düzenlenip, ana parayla birleştirilerek 36 ay taksit yapılabileceğini açıklamasının çiftçileri hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Çiftçilerin yaklaşık 1 milyar lirası faiz olmak üzere toplam 2,5 milyar lira elektrik borcu bulunduğunu anlatan Hepokur, 150 bine yakın abonenin borçlu olduğunu ifade etti.

Hepokur, çiftçilerin dört gözle hükümetten gelecek haberi beklediğini ancak, borçlarla ilgili yapılan açıklamanın kendilerini memnun etmediğini vurgulayarak, ''Borçların faizleriyle birlikte yapılandırılması yeterli değil. Çiftçi bu yükün altından kalkamaz. Faizlerin tamamen affedilerek borçların 36 ay vadeyle yapılandırılmasını istiyoruz'' dedi.

HUBUBAT ALIM FİYATLARI 41 KURUŞA KADAR GERİLEDİ

Hepokur, elektrik borçlarıyla uğraşan çiftçinin, hububat alım fiyatlarının 500 lira olarak açıklanmasıyla da sıkıntıların süreceğini söyledi.

Hububat alım fiyatlarının 500 lira olarak açıklanmasına rağmen Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alım merkezlerinin yavaş çalışması nedeniyle çiftçinin tüccarın kucağına itildiğini belirten Hepokur, ''Türkiye genelinde borsalarda hububat alım fiyatları 41 kuruşa kadar geriledi. TMO alım merkezlerinin yeterli süratle çalışmaması nedeniyle fiyatlar dibe vurdu. Bir an önce alım merkezlerinin alımlarını hızlandırmasını bekliyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*