Çiftçiler fabrika bastı

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Aksaray'ın merkeze bağlı Sultanhanı beldesindeki MB Aksaray Şeker Fabrikası önünde oluşan uzun kuyruğun erimemesine tepki gösteren pancar çiftçisi, fabrikaya yürüdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Edinilen bilgiye göre, beldede Eskil, Eşmekaya, Sultanhanı ve Karapınar bölgelerinden pancar alımı yapan MB Aksaray Şeker Fabrikasında 23 Eylül'de başlayan pancar alım kampanyası son birkaç güne kadar sorunsuz devam etti.

Yaklaşık 1 ay önce kazanlarda ve birkaç gün önce de ölçüm cihazında meydana gelen arıza nedeniyle fabrika önünde zaman zaman 5 kilometreye kadar uzanan kuyruklar oluştu.

Bu duruma tepki göstermek ve fabrika yönetimiyle görüşmek isteyen pancar çiftçisi ise fabrikaya yürüyerek, yönetim binasına girdi.

Yaşanan gerginlik üzerine fabrikaya gelen Aksaray İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ali İnlek, çiftçilerin içinden seçilen temsilcilerle fabrika yönetiminin bir araya gelerek görüşmesini sağladı. Yönetimden, oluşan kuyruğun bir an önce giderilmesini isteyen çiftçiler, daha sonra sessiz bir şekilde fabrikadan ayrıldılar.

Fabrikanın bağlı olduğu Keskinkılıç Gıda ve Ticaret A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Keskinkılıç, yaptığı açıklamada, şeker fabrikasının kazan ve ölçüm cihazında yaşanan arıza nedeniyle pancar alımının yavaşladığını söyledi.Fabrikanın ilk kampanya yılında ellerinde olmayan nedenlerden dolayı bazı sıkıntılar yaşandığını ifade eden Keskinkılıç, şunları kaydetti:

''Fabrikamızın yeni faaliyete girmesi nedeniyle makinelerde sıkıntı yaşıyoruz. 1 ay önce yüksek basınçlı 2 kazanımız arızalandı. Küçük bir kazanla çalıştık. Bu kazanları söküp, yerine yenisini getirmeniz en az 6-7 ay zaman alır. Biz de bu kazanların onarımını yaptık. 10 gündür de fabrikamız düzenli olarak çalışmaktadır. Geçtiğimiz günlerde de ölçüm yapan cihazımızda arıza oldu. Çözüm olarak her gün 3-4 saat ara vererek bu cihazın tamirini yapmaya çalıştık. Yaşanan bu gecikme nedeniyle kuyruklar oluştu. Çiftçi de endişelenerek fabrikaya yürüdü. Çiftçinin sıkıntısının giderilmesi için çalışıyoruz.''


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious