Çiftçiler Hükümet'ten neler beklediklerini dile getirdiler

  • Giriş : 31.07.2007 / 15:05:00
  • Güncelleme : 31.07.2007 / 17:09:10

Çiftçiler, teşviklerin artırılması ve mazot, elektrik ve gübre fiyatlarının aşağı çekilmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Ekmen, desteklemelerin açıklanan takvimde ve üreticinin ekim yapacağı dönemde ödenmesi gerektiğini belirtti.

AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİNDE GEREKLİ TEDBİR ALINMALI
Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı Şerif Baykut, hükümetten, yaşanan kuraklık nedeniyle buğdayda alınan tedbirlerin kapsamına, önemli verim kaybı beklenen ayçiçeğinin de alınmasını istediklerini bildirdi.

"SEKTÖR, HAK ETTİĞİ EMEĞİN KARŞILIĞINI BEKLİYOR"
Türkiye Ziraat Odaları Birliği 6. Bölge ve Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Halil Dolap, Türkiye’de üretilen pamuğun yaklaşık yüzde 30’unun, hububatın ise önemli bir kısmının Şanlıurfa’da üretildiğine işaret ederek, girdi fiyatlarının yüksek olduğunu, bu nedenle bazı çiftçilerin yeterli oranda kar elde edemediğini belirtti.

"TEŞVİKLER ARTIRILMALI"
Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, bölgede tarım sektörünün kalkınabilmesi ve ürün deseninin çeşitlenmesi için teşviklerin arttırılması, girdi maliyetinin ucuzlatılması gerektiğini söyledi.
Şu anda çiftçinin ürettiği ürünün maliyeti ile satışı arasındaki farkın birbirine denk olduğunu savunan Melik, seçim öncesi buğday ve arpa fiyatlarının iyi düzeyde olduğunu, fiyat istikrarının seçimden sonra da sağlanması gerektiğini belirtti.

TARIM VE GIDA BAKANLIĞI ÖNERİSİ
Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Kaplan, yeni dönemde hükümetten Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yerine, Tarım ve Gıda Bakanlığı kurulmasını istediklerini söyledi.

Üretici Birlikleri Kanunu’nda önemli eksiklikler olduğunu vurgulayan Kaplan, bu yasanın iyi niyetlerle çıkarıldığını, ancak bazı değişikliklere ihtiyaç duyulduğunu savundu.

TARIM SİGORTASI
Antalya Ziraat Odası Başkanı Halil Ordu, yürürlüğe giren Tarım Sigortası Kanunu’nun Türk çiftçisini memnun ettiğini ifade etti. Üretici Birlikleri Kanunu’nun da hazırlandığını belirten Ordu, "Bu kanunla ilgili düzenlemeler için çalışmalar yaptık ve bu çalışmalarımızı bakanlığa bildireceğiz" dedi.
Birçok konuda hükümetin çiftçiye yardım ettiğini ifade eden Ordu, "Kuraklıkla ilgili çiftçiye fon ayrıldı. Ayrıca çiftçimiz de sularını daha düzgün ve ekonomik kullanmaktadır. Zaten damlama sistemine geçtik.
Böylelikle kuraklıkta yaşanabilecek sıkıntıları en aşağı düzeye çekmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

KESME ÇİÇEK İHRACATÇILARI
Antalya Kesme Çiçek İhracatçı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Hükümet ve muhalefet partileriyle görüşmeler yaptıklarını belirterek, sorunların ve çözüm önerilerinin kendilerine ulaştırıldığını ifade etti.

MAZOT, ELEKTRİK VE GÜBREDE İNDİRİM BEKLENTİSİ
Isparta Ziraat Odası Başkanı Bayram Kutlu, yeni hükümetten mazot, elektrik ve gübrede indirim yapılmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious