Çiftçiler TMO önünde bekleyecek mi?

Çiftçiler TMO önünde bekleyecek mi?.18612
  • Giriş : 06.07.2009 / 14:54:00

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, çiftçilerin alım merkezlerinde güçlüklerle karşılaşmaması için önlem alınıp alınmayacağını sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kalaycı, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, çiftçilerin, ürünlerini satmak için TMO alım merkezinde çok uzun kuyrukla karşılaştığını, alım merkezinde bekledikleri her gün için kamyon kirası ödemek zorunda kaldığını belirtti.

Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) müdahale alımlarının daha etkin hale getirilmesi, çiftçilerin alım merkezlerinde güçlüklerle karşılaşmaması için önlem alınıp alınmayacağını öğrenmek isteyen Kalaycı, önergesinde şu sorulara yer verdi:

''Üreticilerimizin, ürünlerini açıklanan müdahale fiyatlarının altında satmayarak bekletmeleri ve gelişen piyasa şartlarına göre hareket etmeleri yönündeki ifadeniz, çiftçinin içinde bulunduğu durumdan bihaber bir Tarım Bakanı ve Hükümet olduğunuzu ortaya koymuyor mu? Hasat zamanı ödemek üzere borçları varken çiftçinin beklemeye tahammülü olmadığını bilmiyor musunuz? TMO müdahale alım fiyatlarını yükseltmeyi, ödeme vadesini kaldırmayı veya daha kısa bir süreye indirmeyi düşünüyor musunuz?

Çiftçi ve köylümüzü rahatlatmaya yönelik bir tedbir paketi açıklanacak mı? 2009 yılı tarımsal destekleme ödeneğinin artırılması, hububatta ödenen primin yükseltilmesi konusunda bir çalışmanız var mı?''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*