Çiftçiler ürünlerini silahlarla koruyor

Çiftçiler ürünlerini silahlarla koruyor.16518
  • Giriş : 04.08.2008 / 18:38:00

Kuraklık nedeniyle bu yıl perişan olan Gaziantepli çiftçiler tüm umudunu Antep fıstığına bağlamış durumda. Bu yıl verimin yüksek olması üreticileri umutlandırırken, fıstığı hırsızlara kaptırmak istemeyen bahçe sahipleri silahlarıyla nöbet tutuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Antep fıstığı, lezzeti yanında pahalı bir ürün olması nedeniyle haksız kazanç peşinde koşan kötü niyetli kişilerin ilgisini çekiyor.

Çiftçiler ise son yongalarını hırsızlara kaptırmamak için ellerinden gelen mücadeleyi veriyor. Hasat dönemine kadar, bahçede ürününün başında bekleyen köylülerden bazıları ise silahlı nöbete başladı.

Özellikle hırsızların yol kenarındaki bahçeleri tercih ettiklerini belirten köylüler, ürünlerini korumak için tarlada sabahlıyor.

Hasadına başlanan Antep fıstığında bu yıl verim yılı. Borcunu ödemeye, ev yapmaya, oğlunu evlendirmeye, kızını gelin etmeye, evinin zorunlu ihtiyaçlarını karşılamaya hazırlanan çiftçi umudunu Antep fıstığına bağlamış durumda. Şahinbey ilçesine bağlı Elmalı ve Zeytinli köyleri sakinleri, her yıl olduğu gibi bu yılda hırsızlardan şikayetçi.

Garip Kar, hırsızların ürünlerini çalmakla kalmayıp ağaçlara da zarar verdiklerine dikkat çekti. Ürününü hırsızlardan korkarak erken hasat eden ve bu nedenle zarara uğrayan çiftçilerin de bulunduğu belirten Kar, kendilerinin silahlarla nöbet tuttuklarını anlattı.

Antepli çiftçinin fıstığını çalmanın onun canını almaya eş değer olduğunu belirten Mustafa Yılmaz ise şöyle konuştu: "Fıstık çiftçinin her şeyidir. Umudumuzu Antep fıstığına bağladık. Çiftçinin fıstığını çalmak onun canını almak gibi bir şey. Bu nedenle hasat sonuna kadar özellikle geceleri Antep fıstığı bahçelerinden uzak durulmalı.''

Bu arada tezgahlarda yerine alan ben (taze) fıstığı, kilosu 4-7 YTL arasında alıcı buluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*