Çiftçiler ürünlerini yola döktü

Çiftçiler ürünlerini yola döktü.43232
  • Giriş : 22.05.2009 / 16:33:00

Mersin'de ürünleri maliyetinden ucuza alınan çiftçiler, hal girişini trafiğe kapattı; domatesleri yola döktü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adanalıoğlu, Kazanlı ve Homurlu beldelerinde geçimlerini çiftçilik yaparak sağlayan bir grup çiftçi, dün Toptancı Hali girişini bir süre trafiğe kapatarak araçlarında getirdikleri domatesleri yola döktü. Hal Müdürlüğü tarafından domates ve biber fiyatlarının maliyetinin altında açıklanmasına rağmen manavda ve pazarda yüksek fiyattan satıldığını ifade eden çiftçiler adına açıklama yapan Necat Alkalkan, girdi maliyetlerinin artmasına ve yaşanan ekonomik krize rağmen çiftçinin ayakta kalma mücadelesi verdiğini söyledi.

Mersin Hal Müdürlüğü tarafından biçilen fiyatın emekleri ile dalga geçilir nitelikte olduğunu söyleyen Alkalkan, "Hal Müdürlüğü tarafından domatesin fiyatı 50 Kuruş açıklanmıştır. Ancak bir kilo domatesin maliyeti 75 kuruştur. Bizden 50 kuruşa alınan domates üreticiye 2 TL olarak ulaşıyor. Bu apaçık bir sömürüdür. Bu durumda aradaki farkın nereye gittiğini merak ediyoruz'.' diye konuşarak emeklerinin karşılığın almadıkları takdirde haklarını aramaya devam edeceklerini söyledi.

Çiftçilerden oluşan bir heyetin Hal Müdürlüğü yetkilileriyle görüştüğü domates fiyatlarının tekrar anons edilmesi üzerine çılgına dönen çiftçiler Hal Müdürlüğü binasını domates yağmuruna tuttu. Müdürlüğü basmak isteyen çiftçilerle Çevik Kuvvet polisleri arasında arbede yaşandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*